Będzie spółka? Coraz bliżej jej utworzenia

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja poświęcona powstaniu sportowej spółki akcyjnej, w ramach której działać ma MZKS Chrobry Głogów i SPR Chrobry Głogów. Prezydent Jan Zubowski opowiedział się zdecydowanie za funkcjonowaniem jednego organizmu zrzeszającego dwie najpopularniejsze w Głogowie dyscypliny sportu. Tym samym pojawia się szansa powrotu do sytuacji sprzed 1998 roku, gdy w Głogowie istniał jeden klub.

Jak mówi prezydent, powodów powołania takiej formy działalności, jest kilka. W tej chwili, żeby osiągać sukcesy sportowe, potrzebne są zmiany w podejściu do zarządzania klubami. Przestarzałą formą są stowarzyszenia, dlatego coraz więcej klubów staje się spółkami. – Pozwoli to na uzawodowienie zawodników oraz pracującej w klubie kadry i władz. Dlatego przychylam się do tego pomysłu, by stworzyć spółkę na bazie Głogowskich Obiektów Sportowych – wyjaśnia J. Zubowski.

W skład spółki weszłyby dwa kluby – MZKS Chrobry i SPR Chrobry. – Te dwie dyscypliny najbardziej w mieście interesują kibiców. Mają też duże osiągnięcia i tradycję. Muszą zatem dobrze funkcjonować i odnosić kolejne sukcesy, by cieszyć kibiców i gminę. Wszystko w myśl stwierdzenia: „jedno miasto, jeden gospodarz, jeden klub” – tłumaczy prezydent.

Po stworzeniu spółki zmieni się nie tylko funkcjonowanie klubów, ale także ich finanse. Pojawią się oszczędności z tytułu mniejszego podatku VAT, zmniejszy się też liczba potrzebnych pracowników. Po zmianie będzie bowiem funkcjonowała wspólna księgowość i dyrekcja. Prezydent zapowiedział, że niebawem rozpocznie rozmowy z klubami i kibicami na temat zmian. – Po przegranej SPR-u w barażach spotkałem się z komentarzami, że to ja odpowiadam za te porażki. Nie miałem wpływu na transfery, ani na szkolenie. Decydowałem jedynie o dotacjach. Skoro mam ponosić polityczną odpowiedzialność za działania sportowe, to chcę wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za kluby – mówi J. Zubowski.

Powstanie spółki to kwestia kilku miesięcy. Jeśli nie będzie oporu ze strony władz obu stowarzyszeń, to realnym terminem zawiązania spółki jest początek przyszłego roku. Jeżeli natomiast pojawią się trudności, to spółka może powstać na bazie tylko jednego klubu. Jak przyznał prezydent, w tej chwili bardziej przychylny spółce jest zarząd MZKS-u. Nie oznacza to, że w przyszłości spółka nie zostanie rozszerzona o kolejne sekcje.

Źródło: miedziowe.pl