Górnik Polkowice: krótkie przedstawienie rywala

Za kilkadziesiąt godzin pomarańczowo-czarni rozpoczną kolejne ligowe spotkanie. Tym razem rywalem naszego zespołu będzie spadkowicz z I ligi, Górnik Polkowice. Przedstawiamy więc naszego sobotniego rywala zarówno od strony sportowej, jak i kibicowskiej.

Górnik Polkowice, to klub założony w 1947 roku. Największym sukcesem w historii Górnika jest awans i sezon spędzony w ekstraklasie, jednak jak się potem okazało zespół był zamieszany w aferę korupcyjną, w związku z czym zdegradowano go do IV ligi. Polkowicki klub odbudowywał się stopniowo sezon po sezonie i rozgrywki 2010/2011 rozpoczął na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Ostatni sezon nie był jednak udany w wykonaniu polkowiczan, którzy zajęli przedostatnie miejsce w tabeli i od sierpnia tego roku występują w II lidze zachodniej. W obecnej kadrze Chrobrego znajdują się zawodnicy, którzy niegdyś reprezentowali barwy polkowickiego klubu. Są to Maciej Soboń, Zbigniew Grzybowski, Krzysztof Ziemniak oraz Krzysztof Kaliciak. W przeszłości było jednak zdecydowanie więcej zawodników, mających w swoim CV kluby, które w sobotę staną do walki o ligowe punkty. Co ciekawe, Soboń i Grzybowski zdobywali bramki przeciwko pomarańczowo-czarnym w dwóch ostatnich do tej pory oficjalnych spotkaniach pomiędzy oboma zespołami. Do tej pory Chrobry mierzył się z Górnikiem 18 razy, wygrywając 9 spotkań, 3 remisując i 6-krotnie przegrywając. Od czasu przejęcia Górnika przez KS Polkowice (zmiana nazwy i herbu) będzie to pierwsze starcie naszej drużyny z tym rywalem o ligowe punkty.

Mimo, że mecze z Górnikiem są derbami, to nie wywołują one tyle emocji, co pojedynki z Miedzią Legnica czy Górnikiem Wałbrzych. Wszystko za sprawą kibicowskiej klasy, jaką prezentuje nasz sobotni rywal. Kibice polkowickiego Górnika nie są liczącą się siłą w naszym województwie, a znacznie większą władzę w miasteczku ma tamtejszy fan club Zagłębia Lubin, który swego czasu zakazał działalności kibicowskiej na Górniku. W poprzednim sezonie fani z Polkowic zaliczyli kilka wyjazdów za swoją drużyną, pojawiając się w kilka bądź kilkanaście osób m.in. w Grudziądzu (6 osób), Niecieczy (10), Nowym Sączu (15), a także Gliwicach (15) czy Poznaniu na Warcie (13 osób). Wszystkie te wyjazdy zaliczali mając na wyposażeniu flagi na kijach oraz bęben. Niemal tradycją wśród polkowickich kibiców jest również sektorówka prezentowana podczas spotkań domowych.

Mimo, że Chrobry z Górnikiem mierzyli się do tej pory aż 18-krotnie, polkowiccy kibice niezbyt często pojawiali się w naszym mieście. Zdecydowanie najbardziej pamiętna dla nich wizyta miała miejsce w marcu 1999 roku. Relacja z tego meczu kilka newsów niżej. Wcześniej polkowiczanie pojawili się przy Wita Stwosza w maju 1998 roku w liczbie ok. 25 osób.

Mecz Chrobry Głogów – Górnik Polkowice w sobotę 1 września o godzinie 17.


Kibice z Polkowic w Nowym Sączu

Wyjazd do Niecieczy 😉