Kolejny zawodnik związany z Lechem zasilił Chrobrego

Pochodzący z Głogowa Mateusz Machaj dogadał się z głogowskim klubem i jest trzecim nabytkiem Chrobrego w okresie przedsezonowym. 21-letni pomocnik jest zawodnikiem Lecha Poznań, ale przez ostatni rok występował na zasadzie wypożyczenia w klubach drugiej i pierwszej ligi: Turze Turek oraz Stilonie Gorzów. Również na wypożyczeniu, tyle że rocznym, będzie się opierał jego pobyt w Głogowie.
W Głogowie był już widziany z początkiem okresu przygotowawczego. Po kilku dniach wyjechał na testy do Olimpii Grudziądz, jednak powrócił na rozmowy z działaczami Chrobrego w środku kończącego się tygodnia, ostatecznie dochodząc do porozumienia w sprawie kontraktu.

Mateusz Machaj jest wychowankiem głogowskiej Szkółki Piłkarskiej, skąd, już w wieku 15 lat, przeniósł się do odgrywających wyraźne role w szkoleniu młodzieży UKP Zielona Góra, a następnie Amiki Wronki. Od sezonu 2007/08 reprezentuje barwy Lecha Poznań. Przez półtoraroczny okres występował przede wszystkim na boiskach Młodej Ekstraklasy (7 bramek) i Pucharze Ekstraklasy (2 bramki), choć zaliczył też epizody w Pucharze Polski, a nawet w Ekstraklasie. W najwyższych poziomem rozgrywkach zagrał raz, przy okazji spotkania z ŁKS-em Łódź. Kolejorz wygrał 3:0, a M. Machaj wszedł na samą końcówkę spotkania. Z pierwszą drużyną trenował jednak częściej na zaproszenia szkoleniowców Lecha, choćby Jacka Zielińskiego.

Gdy było wiadomo, że młody zawodnik nie będzie się łapał do kadry zespołu, wypożyczano go do innych klubów. Najpierw do drugoligowej Polonii Słubice, później do Tura Turek (2 bramki), a ostatnio do pierwszoligowego Stilonu. W Gorzowie występował przez rundę wiosenną, raz pokonując bramkarza rywali. Po jego trafieniu Stilon zremisował z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

Mateusz Machaj już za czasów gry w Zielonej Górze był powoływany do młodzieżowych reprezentacji kraju. Swoją przygodę z kadrą podkreślił celnymi trafieniami, czego przykładem jest mecz U-18 z Serbią i Czarnogórą.

Ciekawostką jest, że ojciec Mateusza, Jerzy, w latach 90-tych był doskonale znanym i szanowanym piłkarzem Chrobrego Głogów, z którym występował na drugoligowych boiskach. Obecnie jest trenerem Amatora Wierzchowice i poprowadził drużynę z podgłogowskiej miejscowości do historycznego awansu do klasy A.

Mateusz Machaj
Wiek: 21 lat
Wzrost: 174 cm
Miejsce urodzenia: Głogów
Poprzednie kluby:
Szkółka Piłkarska Głogów
UKP Zielona Góra (juniorzy)
Amika Wronki (juniorzy)
Lech Poznań (ME, PE, PP, Ekstraklasa)
Polonia Słubice (2 liga)
Tur Turek (2 liga)
Stilon Gorzów (1 liga)

fot. mmpoznan.pl