Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Kibice oraz sympatycy Chrobrego Głogów, Klub Gazety Polskiej, głogowski oddział Narodowego Odrodzenia Polski, lubuska Młodzież Wszechpolska oraz mieszkańcy Głogowa – łącznie kilkaset osób wzięło udział w Marszu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. W rozwinięciu newsa szczegółowa relacja z piątkowych obchodów w naszym mieście.

1 marcowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się o godzinie 16.30, kiedy pod głogowską cukrownią odsłonięta została pamiątkowa tablica. Na trwającej kilkanaście minut uroczystości pojawiło się kilkadziesiąt osób, w tym delegacja kibiców Chrobrego z antykomunistyczną flagą. Po zakończeniu uroczystości wszyscy udali się pod Ratusz, gdzie za kilkanaście minut miał rozpocząć się Marsz, główny punkt piątkowych obchodów.

Pod głogowskim Ratuszem ludzie zaczęli się zbierać już długo przed rozpoczęciem Marszu. W międzyczasie w Ratuszu otwarta została ciesząca się sporym zainteresowaniem wystawa związana z tematyką wydarzenia. Zanim Marsz wyruszył w kierunku Kościoła Św. Klemensa, swoje przemówienie wygłosił prezydent miasta, Jan Zubowski. Odegrano także hymn narodowy, podczas którego odpalone zostały race. Niedługo rozpoczął się Marsz, w którym udział wzięło kilkaset osób.

Marsz wyruszył spod Ratusza i ulicą Grodzką oraz Aleją Wolności udał się pod parafię pod wezwaniem Św. Klemensa. Cała trasa została pokonana przy licznych okrzykach i przyśpiewkach, z których najczęściej skandowanym hasłem było rzecz jasna „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!”. Nie zabrakło również biało-czerwonych flag na kijach, transparentów czy tabliczek z pseudonimami polskich żołnierzy. Na samym początku pochodu znalazła się biało-czerwona flaga GŁOGÓW.

Marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył swoją trasę pod Kościołem Św. Klemensa, gdzie o godzinie 18.30 rozpoczęła się msza święta. Podczas jej trwania została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica oraz nowa flaga kibiców Chrobrego, która powstała specjalnie z tej okazji. Po zakończeniu mszy rozpoczął się koncert chóru „Rota” ze Złotoryi.

Piątkowy Marsz można więc uznać za bardzo udany. W wydarzeniu wzięła udział duża liczba mieszkańców naszego miasta, a przemarsz odbył się w spokojnej atmosferze. Na koniec składamy podziękowania dla posła Wojciecha Zubowskiego za zakup biało-czerwonych opasek oraz klubu Gazety Polskiej za ich zszycie.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Zobacz galerię z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych