Polonia – Chrobry: bilans spotkań

Sobotni mecz Polonii Świdnica z Chrobrym będzie dopiero siódmym… albo dziewiątym starciem obu ekip w rozgrywkach ligowych. Skąd to albo? Sześciokrotnie rywalizowaliśmy z Polonią Świdnica, dwukrotnie z drugim klubem w tym mieście – Spartą. W 2005 roku doszło jednak do fuzji obu klubów i od tego momentu we wszelkich oficjalnych rubrykach widnieje Polonia/Sparta Świdnica. Z drugiej strony zagorzalsi fani świdnickiego klubu nie utożsamiają się z powstałym przed kilkoma laty tworem, w czym mają całkowitą rację. Dla nich jedyną słuszną nazwą jest Polonia, w czym ich popieramy.
Przechodząc do drobnych statystyk, te są po stronie MZKS-u. Z samą Polonią głogowianie zwyciężali trzykrotnie przy dwóch zwycięstwach świdniczan. Z kolei jedyne dwa starcia ze Spartą kończyły się całkowitą inkasacją kompletu punktów przez pomarańczowo-czarnych.
Po raz ostatni Chrobry mierzył się z Polonią 9 kwietnia 2009 roku. Na obiekcie w Głogowie zgromadzona publiczność była świadkiem nietypowego pojedynku. Do 90 minuty walczące o baraże do II ligi Polonia prowadziła 2:0 i w zasadzie wydawało się, że wygraną dosyć spokojnie dowiezie do końca. A tu w pierwszej minucie doliczonego czasu gry kontaktową, a zarazem przedniej urody bramkę zdobył Jarosław Gad. Podopieczni wówczas Tomasza Trznadla szaleńczo rzucili się do ataku. Zamieszanie w polu karnym z… 93 minuty dało rzut karny. Do ustawionej na 11. metrze piłki podszedł Piotr Błauciak i o ile w takich sytuacjach nie zwykł się mylić, tak tym razem trafił w słupek… Wcześniej, w sierpniu 2008 roku Chrobry ograł Polonię na jej własnym terenie 3:1.

Sezon 2008/2009 (III liga)
Chrobry – Polonia 1:2 (Gad – Goździejewski, Filipczak)
Polonia – Chrobry 1:3 (Węglarz, Filipiak, Niedźwiedź – Błauciak sam.)

Sezon 1997/1998 (III liga)
Chrobry – Polonia 4:2 (Heintze, Urbaniak, Cackowski, Narwojsz – Tragarz, Jezierski)
Polonia – Chrobry 2:2 (Jaworski, Stypuła – Żmudziński x2)