Polonia – Chrobry: mobilizacja kibiców ze Świdnicy

Przy okazji sobotniego meczu Polonii Świdnica z Chrobrym na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim aspekt piłkarski widowiska, ale nie tylko. Spotkaniu co prawda daleko do takiej rangi, jaką miał pojedynek Górnik Wałbrzych – Chrobry z września tego roku, ale z całą pewnością i tak będzie to mecz z inną otoczką, aniżeli tą, do której przyzwyczaiła III liga.

My po raz ostatni w Świdnicy byliśmy w sierpniu 2008 roku. Wówczas w sektorze dla gości zameldowało się 89 fanów MZKS-u i w zasadzie mogliśmy się czuć jak u siebie. Przejawy ruchu kibicowskiego wśród Polonistów były śladowe. Jednak od tego momentu w Świdnicy trochę się pozmieniało. Pozmieniało na plus. Wytworzyła się stała grupka wyjazdowa, a same mecze ligowe w tym ok. 60-tysięcznym mieście potrafią być kolorowym, w pełnym znaczeniu tego słowa, widowiskiem, czego przykładem są choćby czerwcowe baraże o II ligę z Zagłębiem Sosnowiec. Co prawda obecnej grupie daleko do tej, która tworzyła ruch kibicowski w Świdnicy przed laty, to jednak najważniejsze, że taka grupa w ogóle jest i działa na miarę swoich możliwości.

W bieżącym sezonie biało-zieloni (takie barwy, bo nie utożsamiają się z fuzją Polonii i Sparty z 2005 roku) zaliczyli wszystkie wyjazdy. Najliczniej udali się do Ząbkowic Śląskich, bo w 41 osób. 30 fanów było w Oleśnicy, 27 pojawiło się w Iłowej, 25 w Kostrzynie i 21 w Kątach Wrocławskich. Z Oławy zrezygnowali, ale, jak wiemy, miejscowy Moto Jelcz nie wpuszcza do siebie zorganizowanych grup kibiców gości.

Właśnie w Ząbkowicach, co było ich ostatnią eskapadą, poprzez odpowiednie transparenty pokazali swoją niechęć do fan-clubów wrocławskiego Śląska. Zdecydowanie bliżej im do Górnika Wałbrzych. Ciepłe stosunki utrzymują z Victorią Świebodzicie, wspomagając się nawzajem.

Solidnie mobilizują się na mecz z Chrobrym, który okrzyknęli hitem sezonu. Propaganda trwa nie tylko w internecie, ale i w mieście. Tu warto podkreślić ciekawy pomysł kibiców Polonii, którzy nawiązali współpracę z kilkoma pizzeriami, które do zamówionej przez klienta pizzy dołączają ulotkę zachęcająca do odwiedzenia 31 października stadionu w Świdnicy. Szykuje się więc ciekawe widowisko, nie tylko pod względem piłkarskim.

fot. poloniasparta.pl