Przyciśnięci do muru muszą wygrać

Piłkarzom Chrobrego Głogów towarzyszy trudny okres. O ile porażkę z Pogonią po fatalnej pierwszej połowie większość uznała za zwykły wypadek przy pracy, o tyle jeszcze grosza postawa w Zielonej Górze dała dowód temu, że jednak coś jest nie tak. Po klęsce z rezerwami Lechii (jak to brzmi…) zespół usłyszał kilka cierpkich i bardzo cierpkich słów. Ponadto palcem pogrozili działacze MZKS-u, a że nie zamierzają żartować pokazali już w poniedziałek na swoim posiedzeniu, gdy postanowili przesunąć Łukasza Plewko do drużyny rezerw. Jak powiedzieli, przyczyną jest nie sportowe zachowanie 28-letniego zawodnika.

Fala krytyki nie może dziwić, bo przecież zespół budowany jest od kilkunastu miesięcy, wydawać by się mogło, że całkiem rozsądnie, więc po takim okresie trudno wytłumaczyć wszystko jego nie zgraniem i pocieszeniem w stylu: „potrzeba czasu”. W każdym razie piłkarze zostali przyciśnięciu do muru. Nie chcemy tutaj wróżyć, ale kolejny krok do tyłu może być drastyczny w skutkach. Mają wygrać, już nawet nie dla kibiców, a dla samych siebie. Na boisko wyjdą więc z ogromną presją w tle. Ta albo sparaliżuje albo poniesie do zwycięstwa, choć, jak przekonywał po spotkaniu w Lubinie (2:1) trener Jarosław Wielgus, w ekipie panuje przekonanie, że wywierany nacisk jest jak najbardziej potrzebny.

Okazja na przełamanie się jest co najmniej trudna. Polonia Świdnica to jedna z czołowych ekip rundy wiosennej. W pięciu meczach zgromadziła 12 punktów (więcej ma tylko Pogoń Świebodzin). Świdniczanie przegrali tylko raz, ale powrót bez zdobyczy punktowej z samych Polkowic o niczym negatywnym świadczyć nie może. Zwycięstwa ze słabszymi ekipami Unii i Tęczy wrażenia nie robią, ale już pokonanie Motobi i Pogoni w Oleśnicy – zdecydowanie tak. Zespół stworzony przez Zbigniewa Smółkę (ściągnięcie m.in. doświadczonych Tomasza Kosztowniaka i Marcina Józefowicza do ataku), który swego czasu stał między słupkami głogowskiej bramki, dobrze prezentował się już w sparingach. Do rundy przystąpił z jasnym celem – awans do II ligi. I żeby słowa nabierały coraz większego realizmu, Polonia w Głogowie musi grać o zwycięstwo, bo goniący ją Wulkan/MKS ma tyle samo punktów, ale trzy mecze mniej.

Mecz Chrobrego z Polonią w sobotę o godz. 17:00. Przed spotkaniem będzie można nabyć gadżety MZKS-u na specjalnie przygotowanym stoisku i tradycyjne gazetki informujące o tym, co w Chrobrym piszczy.

——————————
O RYWALU
——————————


Pełna nazwa: Klub Piłkarski Polonia/Sparta Świdnica
Rok powstania: 2005 (fuzja istniejącej od 1945 roku Polonii i funkcjonującej od 1994 roku Sparty Świdnica)
Adres: Mickiewicza 2, 58-100 Świdnica (klub); Śląska 35 (stadion)
Kontakt: (0-74) 853-68-28
Internet: www.poloniasparta.pl (oficjalna)
Barwy: niebiesko-biało-czarne
Sukcesy: występy w II lidze (jako Polonia), występy w IV lidze i udział w centralnych rozgrywkach Pucharu Polski (jako Sparta), występy w III lidze (jako Polonia/Sparta)
Stadion:4000 miejsc (1200 siedzących)
Oświetlenie – brak
Bilety –
Bramkarze:Tomasz Kujawski (84), Mariusz Molka (89).
Obrońcy: Piotr Galuś (86), Przemysław Kotlarz (88), Radosław Kraus (84), Jarosław Solarz (73), Michał Sudoł (87), Maciej Bielski (84).
Pomocnicy: Dariusz Filipczak (74), Jacek Fojna (79), Krzysztof Goździejewski (79), Andrzej Konefał, Michał Łuczak (88), Bartosz Surnik (89), Mateusz Szczur (90), Kamil Śmiałowski (91), Piotr Woźniak (79).
Napastnicy: Konrad Hajdamowicz (85), Marcin Józefowicz (77), Tomasz Kosztowniak (77), Tomasz Urban (88).
Trener: Zbigniew Smółka.
Uwagi:

Ostatnie mecze:
18. kolejka: Polonia Świdnica – Tęcza Krosno Odrzańskie 2:0
Marcin Józefowicz 10, Tomasz Urban 14
Polonia: Kujawski – Sudoł, Galuś, Bielski (46 Goździejewski), Kotlarz, Łuczak (86 Konefał), Filipczak, Fojna (46 Woźniak), Hajdamowicz, Józefowicz (46 Kosztowniak), Urban.

22. kolejka: Polonia świdnica – Motobi Kąty Wrocławskie 2:1
Jacek Fojna 21, Dariusz Filipczak 32 – Marek Kowalczyk 39
Polonia: Molka – Solarz, Sudoł, Bielski, Kotlarz, Goździejewski (59 Woźniak), Filipczak, Fojna, Józefowicz (81 Łuczak), Urban (46 Szczur), Kosztowniak (68 Hajdamowicz).

21. kolejka: Pogoń Oleśnica – Polonia Świdnica 0:1
Tomasz Kosztowniak 20
Polonia: Molka – Solarz, Sudoł, Bielski, Kotlarz, Fojna, Woźniak (46 Filipczak), Goździejewski (77 Hajdamowicz), Józefowicz, Kosztowniak (81 Szczur), Urban (66 Łuczak).

——————————
POZOSTAŁE PARY 23. KOLEJKI – CZW. SB. 09/11.04
——————————
Zagłębie Lubin – Ilanka Rzepin 0:0
Wulkan/MKS Oława – Pogoń Świebodzin 11 kwietnia, 14:00
Promień Żary – Lechia II Zielona Góra 11 kwietnia, 16:00
Chrobry Głogów – Polonia/Sparta Świdnica 11 kwietnia, 17:00
Tęcza Krosno Odrzańskie – Moto-Jelcz Oława 3:0 (wo)
Pogoń Oleśnica – Dozamet Nowa Sól 11 kwietnia, 16:00
Unia Kunice (Żary) – Orzeł Ząbkowice Śląskie 11 kwietnia, 14:00
Górnik Polkowice – Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 11 kwietnia, 14:00


Chrobry Głogów – Polonia/Sparta Świdnica

11.04.2009, sobota, godz. 17:00
Druga płyta stadionu GOS w Głogowie
Bilety: 5 zł; za darmo: uczniowie szkół podstawowych