PZPN planuje reformę drugiej ligi

W Polskim Związku Piłki Nożnej dyskutują nad reformą ligi. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, od 2013 roku będzie tylko jedna grupa drugiej ligi – donosi „Przegląd Sportowy”.

Obecnie ta klasa rozgrywkowa jest podzielona na dwie grupy – wschodnią i zachodnią. Wśród działaczy PZPN mówi się o drugiej lidze „rozgrywki bankrutów”. Aż 13 wniosków licencyjnych na sezon 2011/12 zostało odrzuconych.

Według części działaczy podział ligi na dwie grupy się nie sprawdza. – Będę wnioskował o stworzenie jednej grupy. Będziemy to jeszcze konsultowali ze związkami wojewódzkimi. Na dzisiaj wygląda to tak, że na wyjazdy po 300-400 kilometrów muszą porywać się zarówno w miarę sprawnie funkcjonujące firmy, jak i drużyny z małych miasteczek, gdzie przychodzi na mecz po sto osób – twierdzi Janusz Matusiak, wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego, który nadzorował pracę speckomisji.

Matusiak obliczył, że koszty podróży dla jednego klubu wzrosną jedynie o około 10 procent. Według jego projektu w lecia 2013 wystartowałaby jedna grupa ogólnopolska.

Co ciekawe, w związku jest też grupa działaczy, która domaga się przywrócenia starych rozwiązań, kiedy były… cztery grupy drugiej ligi. – Trzy lata temu był system z czterema grupami. Sprawdzał się dużo lepiej niż obecny, dlatego warto do niego wrócić – przekonuje Ryszard Niemiec.

źródło: Przegląd Sportowy / wp.pl