Raków Częstochowa: krótkie przedstawienie rywala

Już w pierwszej kolejce czeka nas jedno z najciekawszych spotkań pod względem kibicowskim na Wita Stwosza podczas rundy jesiennej nowego sezonu. Do Głogowa przyjeżdża Raków Częstochowa, czołowa ekipa naszej ligi. W rozwinięciu newsa krótka charakteryzacja naszego najbliższego rywala.

Raków Częstochowa został założony w 1921 roku. Największy sukces klubu to finał Pucharu Polski w sezonie 1966/1967. W połowie lat 90-tych częstochowski zespół występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, a rozgrywki 1995/1996 zakończył na 8. miejscu w tabeli. Wychowankiem Rakowa jest kapitan reprezentacji Polski, Jakub Błaszczykowski, który w 2010 roku został ambasadorem klubu. Trenerem piłkarzy z Limanowskiego jest Jerzy Brzęczek, srebrny medalista olimpijski z Barcelony, a później przez wiele lat zawodnik klubów austriackich. Do tej pory piłkarze Chrobrego mierzyli się z Rakowem 18 razy. 7-krotnie nasi zawodnicy schodzili z boiska jako zwycięzcy, a 6 razy jako pokonani. Dodatkowo 5 spotkań zakończyło się remisem.

Teraz słów kilka o kibicach. Częstochowska ekipa należy do zdecydowanej czołówki w drugiej lidze zachodniej, co tylko dodaje smaczku inauguracyjnej konfrontacji przy Wita Stwosza. Jeszcze do niedawna fanów Rakowa łączyła zgoda ze Stalą Stalowa Wola, która oficjalnie została zerwana w kwietniu 2011 roku. W poprzednich rozgrywkach ligowych Medaliki pokazały się z dobrej strony na dolnośląskich wyjazdach. Do Legnicy, gdzie grali w drugiej kolejce, pojechali w 212 osób. Na środowy wyjazd do Głogowa wybrali się w 98 osób. Oprócz tego trzycyfrowe wyjazdy zaliczyli do Kluczborka, Zdzieszowic, Torunia, Rybnika i przede wszystkim Sosnowca, gdzie pojawili się w 402 osoby. Pozostałe wyjazdy fanów Rakowa to: Chojnice (84), Wągrowiec (26), Wałbrzych (39) – z powodu zamkniętego sektora dla gości, cała grupa obecna na trybunach gospodarzy , Bytów (25), Jarocin (71), Gdynia (66), Turek (58) i Kalisz (55). Dodatkowo 40 fanów wybrało się na mecz do Żagania, ale na sektor gości weszło tylko kilku. Na początku poprzedniego sezonu 69 kibiców Rakowa wybrało się do Limanowej na mecz Pucharu Polski. Co ciekawe, z tym samym rywalem częstochowianie mierzyli się również w tym sezonie. Na pucharowy mecz wybrali się w 68 osób. We wrześniu 2011 roku Raków zmierzył się z Wisłą Kraków. Towarzyski mecz rozegrano z okazji 90-lecia częstochowskiego klubu. Spotkanie obejrzało 8,5 tysiąca widzów.


Raków Częstochowa – Wisła Kraków (mecz towarzyski)


Zagłębie Sosnowiec – Raków Częstochowa

Ostatnia wizyta kibiców Rakowa w Głogowie miała miejsce w październiku 2011 roku. Wówczas spotkanie wypadło w środku tygodnia, ale mimo to fani spod Jasnej Góry pojawili się w dobrej liczbie (98 osób). W 2008 roku na naszych sektorach pojawiło się 34 kibiców gości (zakaz dla przyjezdnych z powodu remontu stadionu). 55 fanów Rakowa oglądało piątkowy mecz rozegrany przy Wita Stwosza w wrześniu 2006, a liczniejsza grupa pojawiła się w sektorze gości w październiku 2005 (108 osób).


Chrobry – Raków (2011)


Chrobry – Raków (2006)

Mecz 1. kolejki drugiej ligi zachodniej pomiędzy Chrobrym Głogów a Rakowem Częstochowa rozegrany zostanie 4 sierpnia. Początek o godzinie 18.00.