Relacja z głogowskich obchodów 13 grudnia

Podobnie jak w poprzednich latach, tak samo teraz w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z wydarzeniami mającymi miejsce 13 grudnia 1981 roku. Głównym punktem tegorocznych obchodów był Marsz, który przeszedł ulicami Głogowa i w którym wzięła udział liczna grupa kibiców oraz sympatyków Chrobrego Głogów. W rozwinięciu newsa opis tego, co wydarzyło się w ostatni piątek.

Marsz „Idzie Antykomuna Głogowska” był pierwszym i najważniejszym punktem tegorocznych obchodów, stąd też wzięła w nim udział spora liczba mieszkańców naszego miasta. Zanim Marsz się jednak rozpoczął, złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem Ofiar Totalitaryzmu. O godzinie 17 rozpoczął się Marsz, który poprzedziło przemówienie organizatorów oraz odśpiewanie wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Kilka minut później rozpoczął się Marsz, na przedzie którego pojawił się transparent 'Idzie Antykomuna Głogowska” z przekreślonym sierpem i młotem oraz antykomunistyczna flaga Chrobrego Głogów.

Zgodnie z prośbami organizatorów, podczas Marszu nie używano środków pirotechnicznych. Pojawiły się za to pochodnie, które rozdawano pod Ratuszem. Sam Marsz przebiegł spokojnie i bez zakłóceń. Podczas pokonywania trasy Ratusz – Kościów pw Św. Klemensa pojawiło się wiele haseł nawiązujących do tematyki wydarzenia. Wśród uczestników przemarszu, oprócz kibiców Chrobrego, pojawiło się wielu mieszkańców Głogowa w różnych przedziałach wiekowych. Warto również dodać, że w tłumie maszerujących, znalazł się także Janusz Niemiec syn legendarnego dowódcy NSZ Antoniego Żubryda ps. „ZUCH”.

Zanim Marsz został oficjalnie zakończony, wygłoszono mowę końcową oraz przypomniano o ofiarach stanu wojennego, a także raz jeszcze zaśpiewano hymn narodowy. O godzinie 18.30 rozpoczęła się Msza Święta, natomiast o 20.00 koncert Andrzeja Kołakowskiego pt. „OSKARŻENI O WIERNOŚĆ”.

Galeria zdjęciowa – facebookowy profil akcji Godzina dla Polski

Reportaż telewizji Master (cz. 1)

Reportaż telewizji Master (cz. 2)

News na portalu niezalezna.pl