Stworzyć grupę najzdolniejszych

Całkiem niedawno ruszył projekt „Uzdolniony Sportowo Dolnoślązak” z ramienia Wyższej Szkoły Zarządzania i Coachingu. Polega na wyselekcjonowaniu, monitorowaniu oraz wspieraniu rozwoju grupy uzdolnionych sportowo osób i uchodzi za pierwszą tego typu inicjatywę w Polsce. Bardzo aktywnie do zadania, którego partnerem jest także Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, włączył się Chrobry Głogów.
– Projekt jest kierowany do najmłodszych grup wiekowych. W tym roku do projektu włączone zostały dzieci urodzone w 1999 roku trenera Michała Długosza. W tym celu organizowane są aktualnie specjalne testy sprawnościowe i techniczne dla tej kategorii wiekowej. Będzie badana między innymi gibkość, szybkość, zwinność czy uzdolnienia ruchowe z piłką. Badania będą powtarzane co sześć miesięcy i potrwają trzy lata dla każdej z grup, którą obejmie w danym momencie projekt – wyjaśnił trener koordynator ds. szkolenia młodzieży w MZKS-ie Paweł Rząsa.

Pomysł spodobał się na tyle, że automatycznie postanowiono stać się jego częścią, o czym mówi głogowski szkoleniowiec.
– Takie testy pomogą nam w rzetelny sposób zdiagnozować, a potem monitorować postępy tych młodych zawodników. Potem chcemy zorganizować tego typu testy w szkołach podstawowych, bo w tych najmłodszych kategoriach wiekowych zdarza się tak, że w szkołach na zajęciach wychowania fizycznego znajduje się jeszcze bardziej zdolniejszy chłopiec od tego, który trenuje aktualnie w klubie. Chodzi o to, by w tym ważnym momencie wyłowić tych najzdolniejszych, namówić ich do sportu, do uprawiania piłki nożnej i sprowadzić takich do naszego klubu. Na pewno będzie to z dużą korzyścią dla samego Chrobrego – zakończył Paweł Rząsa.