Zapraszamy na film o „Żołnierzach Wyklętych”

Masowy udział kibiców z całej Polski w „Marszu Niepodległości” czy ostatnie patriotyczne oprawy takich ekip jak Śląsk, Lech czy Legia wskazują ideologiczną linię polskich stadionów. Znakomitą sposobność do zrozumienia tego trendu będą mieli nasi kibicie w najbliższy czwartek podczas projekcji w Głogowie filmu „Historia Roja”.

„Historia Roja” jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem poświęconym Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Z racji ogromnych wysiłków, jakie system komunistyczny włożył w walkę z czcią i pamięcią o żołnierzach NSZ – grupę tę przyjęło się określać jako „Żołnierzy Wyklętych”.

Film stanowi nie tylko hołd dla zapomnianych żołnierzy – pełni także rolę uzupełnienia luki w świadomości współczesnego Polaka o wiedzę o nieznanych do dzisiaj zbrodniach dokonanych w początkowym okresie istnienia PRL oraz o postawie ludzi nie pogodzonych z faktem przejęcia władzy w Polsce przez zbrodnicze, narzucone z góry rządy. Dotychczas w zastępstwie tej wiedzy karmieni naszą masową wyobraźnię produkcjami w rodzaju Czterech Pancernych i Klossa, nie dając możliwości ukazania postaw i wartości przeważającej części społeczeństwa w 1945 roku.

Film „Historia Roja” wyświetlany będzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie w dniu 10 maja (czwartek) o godz. 19.00. Bilet 10 zł.