Zrobili tak wiele, zabrakło tak niewiele…

Polacy pokazali charakter, olbrzymią determinację i wolę walki. Udowodnili, że jeśli chcą, to potrafią naprawdę wiele… Jak się ostatecznie okazało, aspekty, które powinny decydować o sportowym sukcesie nie wystarczyły. Po jednej stronie smutek, ogromny żal i świadomość, że te Mistrzostwa już się dla nas kończą. Po drugiej coś, co w tym wszystkim jest tak naprawdę najważniejsze. Nie żadne puchary, żadne bramki. Tym czymś jest duma. Duma z bycia Polakiem! Czy w obliczu tak przykrej chwili uświadomienie sobie tego nie jest piękne?

Do wysunięcia takich wniosków skłania zachowanie polskich kibiców, od stóp do głów przywdzianych w narodowe barwy – nie tylko tych obecnych na Westfalenstadion w Dortmundzie. W „Dziupli” ponownie zebrało się ok. 100 głodnych zwycięstwa fanów. Kiedy już zdano sobie sprawę z faktu, że i tym razem nie jest nam dane cieszyć się z niego, zaintonowano Mazurka Dąbrowskiego, a ten zabrzmiał niezwykle dumnie. Określenie „jak nigdy dotąd” byłoby nadto przesadzone, jednak już dawno narodowej piłce nie towarzyszyły tak uroczyste, tak podniosłe i tak wymowne słowa. Mimo wszystko, mimo feralnej 91. minuty… Ani grama krytyki! Ogólnie rzecz biorąc atmosfera panująca w lokalu była wręcz… kosmiczna – dosłownie i zarazem w przenośni, a to porównanie i tak nie jest w stanie w pełni oddać tego, co tam się działo. Nie do opisania – doprawdy, najbardziej adekwatne podsumowanie. Takie chwile budują. Dają także wyraz temu, że ponad życie kochamy to, z czego nie rzadko się naśmiewamy. A co z tymi, którzy o podstawowych wartościach dawno zapomnieli? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć… pytaniem. Czy w ojczystej Reprezentacji potrzebni nam są frajerzy?

Niemcy – Polska 1-0 (0-0)

1-0 Oliver Patric Neuville 90’+1

Niemcy: Jens Lehmann – Arne Friedrich (63′ David Odonkor), Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm – Bernd Schneider, Torsten Frings, Michael Ballack, Bastian Schweinsteiger (77′ Tim Borowski) – Miroslav Klose, Lukas Podolski (71′ Oliver Patric Neuville)

Polska: Artur Boruc – Marcin Baszczyński, Bartosz Bosacki, Jacek Bąk, Michał Żewłakow (83′ Dariusz Dudka) – Ireneusz Jeleń (90′ Paweł Brożek), Arkadiusz Radomski, Radosław Sobolewski, Maciej Żurawski, Jacek Krzynówek (77′ Mariusz Lewandowski) – Euzebiusz Smolarek.

Żółte kartki: Ballack, Odonkor, Metzelder – Krzynówek, Sobolewski 2x, Boruc

Czerwone kartki: Sobolewski 75′

Sędzia: Luis Medina Cantalejo (Hiszpania)

Widzów: 65 000 (ok. 15 000 Polaków)

fot.: www.onet.pl