Przedstawienie rywala: Olimpia Grudziądz

W 10. kolejce I ligi do Głogowa przyjedzie Olimpia Grudziądz. Z kujawsko-pomorskim zespołem Chrobry nie rozegrał dotąd ani jednego oficjalnego spotkania. W naszym mieście nie powinno zabraknąć kibiców Olimpii, dlatego przedstawiamy Wam krótki opis naszego niedzielnego rywala.

O klubie
Grudziądzki Klub Sportowy Olimpia Grudziądz założony został dokładnie 30 czerwca 1923 roku i swoje największe jak dotąd osiągnięcia notował po awansie do pierwszej ligi. W sezonie 2012/2013, Olimpia dotarła do 1/4 finału Pucharu Polski, gdzie musiała uznać wyższość Legii Warszawa. Sezon później pierwszoligowe rozgrywki zakończyła na 6. miejscu w tabeli. Przed obecnymi biało-zieloni byli wymieniani w gronie faworytów do awansu do ekstraklasy. Po dziewięciu kolejkach, zespół Dariusza Kubickiego zajmuje 5. miejsce w ligowej tabeli. Warto również wspomnieć, że Olimpia w wyższych klasach rozgrywkowych pojawiła się raptem kilka lat temu. Jeszcze na początku XXI wieku drużyna z Grudziądza występowała w kujawsko-pomorskiej okręgówce, a kolejne awanse notowała w 2004 (do IV ligi), 2008 (do III), 2009 (do II) oraz 2011 na zaplecze ekstraklasy.

Kibicowsko
Olimpia Grudziądz to niewielka ekipa, która stara się regularnie działać na meczach domowych i wyjazdowych. W sierpniu zakończyli swój trwający rok czasu bojkot domowych spotkań spowodowany nieukładającymi się relacjami z klubem i zachowaniem ochrony. Kibice Olimpii byli traktowani na swoim stadionie gorzej niż kibice gości. Do młyna wpuszczani byli po 2 osoby, stwarzano problemy osobom, które odpowiadały za wieszanie flag i posiadały identyfikatory czy zabraniano wychodzenia z sektora w przerwie meczu. Miesiąc temu kibice Olimpii wrócili z dopingiem i podczas meczu z Flotą Świnoujście stworzyli ok. 160-osobowy młyn. Podczas ostatniego meczu, z Zagłębiem Lubin, zebrali się w swoim sektorze w 250 osób i zaprezentowali oprawę z hasłem „Wielu odeszło, a my wciąż wierni swoim barwom…”

Oprawa kibiców Olimpii Grudziądz (fot. gksolimpia.com)
Oprawa kibiców Olimpii Grudziądz podczas meczu z Zagłębiem Lubin (fot. gksolimpia.com)

Najliczniejszy młyn kibice Olimpii stworzyli w 2012 roku podczas meczu z Lechem Poznań. Wówczas w sektorze „C1” pojawiło się 400 kibiców. Dużym zainteresowaniem w Grudziądzu cieszą się także mecze z Zawiszą Bydgoszcz. Bydgoszczanie odwiedzali Grudziądz nie tylko przy okazji starć Olimpia – Zawisza, ale także chociażby meczu Olimpii z Górnikiem Wałbrzych w 2010 roku, kiedy w przerwie meczu doszło do starcia miejscowych z Arką.

Wyjazdy
W obecnym sezonie kibice Olimpii zaliczyli już kilka wyjazdów. W 70 osób pojawili się na meczu z Chojniczanką Chojnice, 41 fanów (w tym 8 osób z Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie) dopingowało swój zespół w Suwałkach, natomiast 11 osób stawiło się na stadionie w Siedlcach. Czwartym ligowym wyjazdem w tym sezonie będzie Głogów. Kibice z Grudziądza organizują wyjazd na ten mecz i powinniśmy ich zobaczyć w sektorze gości.

Najliczniejszym wyjazdem kibiców Olimpii jest Warszawa. Na pucharowy mecz w 2013 roku, do stolicy Polski wybrało się 480 kibiców, w tym 32-osobowa delegacja Drwęcy. W ponad 200-osobowych liczbach Olimpijczycy podróżowali także do Bydgoszczy (2013 rok – 290, 2010 rok – 220) i Chojnic (230).

Kibice Olimpii na stadionie Legii Warszawa
Kibice Olimpii na stadionie Legii Warszawa

Zgody i układy
Obecnie kibice Olimpii Grudziądz mają układ z Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie, który datowany jest na 2009 rok. Obie ekipy wspierają się na meczach swoich drużyn i niewykluczone, że fanów z NML zobaczymy także w Głogowie. Ponadto na meczach Olimpii pojawiali się kibice Bałtyku Gdynia (20 osób podczas wspomnianego meczu z Górnikiem Wałbrzych), którego Drwęca Nowe Miasto Lubawskie była fanclubem do 2010 roku.

W latach 2006-2007 kibiców Olimpii łączyły również przyjazne stosunki z Kujawiakiem Włocławek. Co ciekawe, zostały one zapoczątkowane drogą internetową. Układ powstał 10 czerwca 2006 roku, a w marcu 2007 przerodził się w zgodę. Ta nie przetrwała jednak długo i niecałe trzy miesiące później została zerwana.

olimpiagrudziadz

escort mersin