Stomil Olsztyn: przedstawienie rywala

W niedzielę o 12.30 przy Wita Stwosza nasz Chrobry stanie do walki o kolejne ligowe punkty. Tym razem do Głogowa przyjedzie Stomil Olsztyn, z którym pomarańczowo-czarni nie grali dotąd ani razu. W naszym mieście nie zabraknie również kibiców z Warmii, którzy organizują wyjazd na ten mecz. Zachęcamy do zapoznania się z kibicowską charakterystyką naszego najbliższego przeciwnika.

O klubie
Zanim przejdziemy do spraw scricte kibicowskich, kilka zdań na temat klubu z Olsztyna. Stomil Olsztyn został założony 15 lipca 1945 roku i jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim na Warmii i Mazurach. W latach 1994-2002 zespół występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, a sezon 95/96 zakończył na szóstym miejscu w tabeli, co jest jednym z największych osiągnięć w historii. Kilkanaście lat temu drużyna dwukrotnie dotarła również do 1/4 finału Pucharu Polski i co ciekawe dwukrotnie z rozgrywek odpadała za sprawą późniejszego triumfatora. Poprzedni sezon I ligi Stomil zakończył na miejscu spadkowym, jednak utrzymał się za sprawą braku licencji dla Kolejarza Stróże. W obecnym sezonie, po ośmiu kolejkach, nasz niedzielny rywal zajmuje 5. miejsce.

Kibicowsko
Pod tym względem Stomil to na pewno rozpoznawalna marka w Polsce. Początki ruchu kibicowskiego w Olsztynie, podobnie jak w wielu innych miastach, sięgają lat 70-tych. Już rozgrywany w 1974 roku mecz z gdańską Lechią obfitował w atrakcje (pierwsi kibice gości w Olsztynie i pierwsza awantura na tym stadionie), choć powstanie młyna datuje się na rok 1987. Mniej więcej w tym samym czasie organizowane były pierwsze wyjazdy na mecze III-ligowego wówczas Stomilu czy powstawały pierwsze FC. Przez te wszystkie lata Stomil zdołał wyrobić sobie pozycję na krajowym podwórku i uratowanie pierwszej ligi dla Olsztyna z pewnością ma wpływ na siłę kibicowskiej pierwszej ligi.

W bieżących rozgrywkach, najciekawszym póki co meczem rozegranym w Olsztynie był pojedynek z Arką Gdynia. Mecz ten przyciągnął na trybuny ok. 4000 widzów, z czego ponad 600 brało aktywny udział w dopingowaniu swojego zespołu. Na tym meczu zaprezentowana została oprawa „(S)tadi(O)nowi Chemicy” z motywem z serialu „Breaking Bad”. Ogółem w tym sezonie, mecze Stomilu rozgrywane na własnym stadionie cieszą się całkiem niezłym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna. Spotkanie z GKS Tychy oglądało ok. 3 tysiące widzów, natomiast o pół tysiąca więcej przyszło na mecz z Miedzią Legnica.

Młyn podczas spotkań Stomilu liczy zazwyczaj od 300-350 osób, a w przypadku najciekawszych spotkań jego liczba przekracza 1000. Poza miejscowymi kibicami, Stomil może liczyć na wsparcie od kibiców z fanclubowych miejscowości. Takich znajdziemy m.in. w Ostródzie, Morągu, Olsztynku i Nidzicy, ale także Bartoszycach, Giżycku, Mrągowie czy innych miejscowościach w regionie.

Wyjazdy
Obecny sezon Stomilowcy rozpoczęli wyjazdem do Suwałk. Na stadionie Wigier stawili się w 285 osób. Kolejna ligowa wyprawa wypadła do Bytowa, gdzie stawiło się 87 kibiców Stomilu. W międzyczasie 10 fanów wybrało się na pucharowy mecz do Brzeska. Dwa ostatnie ligowe wyjazdy Stomilu to Siedlce oraz Lubin. Na terenie beniaminka pojawiło się 73 gości, natomiast na Dolnym Śląsku zameldowali się w dobrej liczbie 196 osób. Nasze województwo Stomil odwiedził także w poprzednim sezonie, przy okazji meczu z Miedzianką. W Legnicy pojawiło się 89 fanów z Warmii. Wcześniej Stomilowcy pojawiali się m.in. w Grudziądzu (330 osób), Płocku (256) czy Katowicach (250).

Kibiców z Olsztyna nie zabraknie także w Głogowie. Stomilowcy na wyjazd zbierają się w sobotę o godz. 23, a koszt całej wyprawy to 80 złotych.

Stomilowcy na wyjeździe w Suwałkach
Stomilowcy na wyjeździe w Suwałkach

Zgody i układy
Obecnie Stomilowców łączy zgoda z kibicami Polonii Bydgoszcz, a jej początki sięgają lat 90-tych. Ponadto olsztyńscy fani mają dobre relacje z Petrą Płock oraz Hutnikiem Kraków. W przeszłości Stomil posiadał też zgody bądź układy z Bałtykiem Gdynia (1995-1997), Jagiellonią Białystok (1989), Lechem Poznań (1989-1990), ŁKS-em (1997-1998), Resovią (1988-1995), Ruchem Chorzów (1994-1995), Stalówką, Victorią Jaworzno (1994-1995) czy Włókniarzem Częstochowa (1993-1994).

Co w niedzielę?
Jak więc widać, niedzielny mecz Chrobry – Stomil zapowiada się naprawdę interesująco. Do Głogowa przyjedzie drużyna z czołówki I ligi, a wraz z nią kibice gości. Sektor przyjezdnych tego dnia na pewno nie będzie pusty, a wiadomo, że mecze z obustronnym dopingiem są o wiele ciekawsze niż te bez udziału gości. Nie pozostaje więc nic innego, jak zaprosić Was na to spotkanie.

CHROBRY GŁOGÓW – Stomil Olsztyn. Niedziela, 21 września, godz. 12:30.

escort mersin