Co słychać w Stilonie?

4 sierpnia piłkarze Stilonu Gorzów rozpoczną walkę o awans do trzeciej ligi. Już w pierwszej kolejce czeka ich trudny pojedynek z beniaminkiem i jednocześnie innym kandydatem do awansu, Formacją Port 2000. W rozwinięciu newsa więcej informacji na temat tego, co dzieje się u naszych braci z Gorzowa.

Już jakiś czas temu Stilon pozyskał nowego sponsora, którym zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. W naszym kraju PGNiG jest jednym z najstarszych i największych przedsiębiorstw, a przychody firmy oraz jej zysk stawiają spółkę w czołówce największych i najbardziej dochodowych podmiotów w Polsce. Dodając do tego transfery, jakich dokonał gorzowski klub, Stilon stał się głównym kandydatem do awansu o klasę rozgrywkową wyżej. Do zespołu powrócił golkiper Dawid Dłoniak, w przeszłości grający również m.in. w Polonii Słubice czy Motorze Lublin. W przyszłym sezonie w zespole zagrają także inni wychowankowie Stilonu, pomocnicy Damian Szałas (niegdyś ŁKS Łodź ME) i Maciej Sędziak. Najciekawiej z całego grona wygląda jednak CV napastnika Pawła Posmyka. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że w poprzednim sezonie był on drugim najlepszym strzelcem rywalizującej z nami w lidze Chojniczanki Chojnice! Oprócz tego atakujący urodzony w Drezdenko ma na swoim koncie występy dla Warty Poznań, Wisły Płock, Pogoni Szczecin czy Zagłębia Sosnowiec, a szczęścia próbował również za granicą w fińskim Turun Palloseura. Zagraniczną przygodę w swojej karierze ma także ostatni do tej pory nabytek gorzowskiej drużyny, Maciej Truszczyński. Doświadczony obrońca zaczynał swoją przygodę z piłką właśnie w Gorzowie, a następnie grał m.in. w Lechu Poznań. W swoim dorobku ma także dwa zagraniczne epizody, pierwszy w fińskim Vaasan Palloseura, a drugi w szwedzkim Bodens BK.

W letnim okresie przygotowawczym, zawodnicy Stilonu rozegrali do tej pory dwa mecze sparingowe. W pierwszym pokonali Wartę Słońsk 1:0 (mecz trwał 3×30 minut), a w drugim wysoko ograli Czarnych Witnica 4:1. Hattricka w tym meczu ustrzelił Paweł Posmyk i wiele wskazuje na to, że będzie to najlepszy strzelec całej ligi. Kolejnym rywalem Stilonu będzie nasz Chrobry Głogów. Sparing ten rozegrany zostanie w sobotę 21 lipca w Gorzowie Wielkopolskim.

Teraz słów kilka na temat turnieju Dobiegniew Cup 2012. W kategorii wiekowej U11 w grupie B młodzi piłkarze Stilonu Gorzów zmierzyli się ze swoimi równieśnikami reprezentującymi barwy Chrobrego Głogów. Zarówno ten mecz, jak i cały turniej, nie był jednak zbytnio udany w wykonaniu naszych młodych piłkarzy. Mecz ze Stilonem zakończył się porażką 0:6, a ogółem całą grupę nasi gracze zakończyli bez punktów z bilansem bramkowym 5:40.

Na koniec krótko o pozostałych drużynach rywalizujących w czwartej lidze lubuskiej:

Formacja Port 2000 – beniaminek ligi i jednocześnie jeden z głównych rywali Stilonu w walce o awans. Zespół ten swoje mecze rozgrywa w Mostkach. Wieś położoną niedaleko Świebodzina zamieszkują 533 osoby. Sam klub powstał w 2007 roku i w szybkim tempie pokonał drogę z C klasy do IV ligi. Celem na nadchodzący sezon jest kolejny awans. Golkiperem beniaminka czwartej ligi jest Łukasz Merda, były gracz Podbeskidzia Bielsko-Biała czy Cracovii Kraków. Mecz z tym zespołem Stilon rozegra na inaugurację ligi.

Spójnia Ośno Lubuskie – zespół, który poprzednie rozgrywki skończył z taką samą liczbą punktów, co Stilon. Drużyna powstała w 1948 roku, a jej największym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w rozgrywkach IV ligi w sezonie 2010/2011. W poprzednim sezonie Spójnia zremisowała w Gorzowie 1:1, a drugi mecz zakończył się walkowerem na korzyść Stilonu z powodu braku zgody policji na rozegranie spotkania.

Lubuszanin Drezdenko – klub powstał w 1946 roku, a największe sukcesy odnosił na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Wówczas dwukrotnie był bliski awansu do II ligi. Ostatni sezon Lubuszanin spędził w okręgówce, którą wygrał z siedmiopunktową przewagą nad drugim zespołem. Jako ciekawostkę można dodać, że w latach 2001-2002 w zespole z Drezdenka występował Łukasz Fabiański, obecnie zawodnik Arsenalu Londyn.

Korona Kożuchów – drużyna z Kożuchowa poprzednie rozgrywki zakończyła na miejscu spadkowym, ale utrzymała się kosztem Pogoni Krzeszyce, która awansowała z okręgówki i nie wystartuje w czwartej lidze. Los klubu z Kożuchowa nie jest jednak przesądzony, gdyż w czwartej lidze może znaleźć się Pogoń Świebodzin, jeżeli licencję na trzecią ligę otrzymają Czarni Żagań. Klub powstał w 1946 roku, a w poprzednim sezonie dwukrotnie musiał uznać wyższość gorzowskiego Stilonu.

Polonia Słubice – klub założony w 1945 roku, kilka lat temu ligowy przeciwnik Chrobrego. W poprzednim sezonie Polonia walczyła o awans, a ostatecznie do drugiego Piasta Karnin straciła cztery punkty. Patrząc na kadrę słubickiej Polonii, łatwo można zauważyć, że zespół opiera się na młodych zawodnikach, większości z roczników 92 i młodszych. Trenerem zespołu jest Brazylijczyk mający polskie korzenie, Roberto Albanir Szymański.

Piast Czerwieńsk – trzeci i ostatni beniaminek czwartej ligi w sezonie 2012/2013. W ostatnim sezonie zespół zajął drugie miejsce w zielonogórskiej okręgówce i tym samym wywalczył sobie prawy gry ligę wyżej. Klub powstał w 1947 roku, a największym osiągnięciem jest sezon spędzony w trzeciej lidze.

Czarni Witnica – zespół, z którym mierzyliśmy się w ostatnim meczu trzeciej ligi. Wówczas w Witnicy padł remis 1:1. Klub powstał w 1945 roku, a poprzedni sezon zakończył na siódmej pozycji. W letnim okresie przygotowawczym Stilon rozegrał z Czarnymi mecz sparingowy, który zakończył się wysokim zwycięstwem gorzowian 4:1.

Vitrosilicon Iłowa – kolejna drużyna, która za czasów gry w trzeciej lidze była przeciwnikiem pomarańczowo-czarnych. Ostatnie rozgrywki zespół Vitrosiliconu zakończył na trzecim miejscu i był bliski powrotu do trzeciej ligi. Klub ten jest jednym z najmłodszych w całej lidze, bowiem został założony w 2005 roku. Obecnie w zespole występuje Łukasz Stepokura, były golkiper Chrobrego Głogów.

Łucznik Strzelce Krajeńskie – ostatnie rozgrywki drużyna Łucznika zakończyła z trzypunktową przewagą nad miejscem spadkowym, a walka o utrzymanie trwała niemal do samego końca. Podobnie jak dwie wcześniej opisane drużyny, Łucznik także jeszcze do niedawna był naszym rywalem w walce o awans do drugiej ligi. Największym sukcesem klubu jest zajęcie ósmego miejsca w trzeciej lidze na początku lat 90-tych.

Błękitni Lubno – w poprzednim sezonie drużyna wywalczyła dwa punkty mniej niż Stilon, jednak w meczach bezpośrednich ani razu nie dała się ograć gorzowskiej ekipie. Klub został założony w 1975 roku, a w ramach ciekawostki można dodać, że swoje spotkania rozgrywa przy ulicy Chrobrego 😉

Arka Nowa Sól – klub założony w 1995 roku jest kontynuatorem tradycji Dozametu, który powstał w 1946 roku. Nowosolski klub przez wiele lat rywalizował z Chrobrym, a mecze pomiędzy tymi ekipami wzbudzały wiele emocji. Obecnie trenerem drużyny z Nowej Soli jest Wiesław Wojno, niegdyś trener piłkarzy Chrobrego, a następnie m.in. ŁKS-u Łódź czy KSZO Ostrowiec, z którym awansował do pierwszej ligi. Poprzedni sezon Dozamet spędził na trzecioligowych boiskach, jednak w całych rozgrywkach wygrał tylko pięć spotkań i spadł o klasę rozgrywkową niżej. To właśnie meczem z tym rywalem piłkarze Chrobrego wywalczyli sobie awans o drugiej ligi, w drużynie z Nowej Soli występuje także kilku zawodników grających niegdyś przy Wita Stwosza.

Odra Bytom Odrzański – w poprzednim sezonie rzutem na taśmę udało im się utrzymać na czwartoligowych boiskach i wiele wskazuje, że nowy sezon również nie będzie należał do łatwych. W Odrze Bytom Odrzański karierę rozpoczynał Paweł Żmudziński, później wieloletni zawodnik Chrobrego Głogów. W ostatnim sezonie piłkarze Odry dwukrotnie zatrzymali Stilon; raz padł remis, a raz gorzowski zespół doznał porażki.

Tęcza Krosno Odrzańskie – kolejny zespół, który kibice Chrobrego powinni kojarzyć za czasów trzecioligowych. Klub powstał w 1945 roku, a poprzedni sezon również im upłynął pod znakiem walki o utrzymanie. W drużynie z Krosna Odrzańskiego występuje Mariusz Wolbaum, do niedawna piłkarz pomarańczowo-czarnych. W tym zespole swoją przygodę z futbolem rozpoczynał również Mateusz Hałambiec, obecnie kluczowy zawodnik naszej drużyny.

Dąb Przybyszów – klub założony w 1952 roku swoje domowe spotkania rozgrywa na stadionie w Sławie. Poprzedni sezon Dąb zakończył na dziesiątym miejscu, dwukrotnie remisując ze Stilonem. Byłym zawodnikiem drużyny jest Marek Szafer, w latach 90-tych zawodnik Chrobrego czy Amiki Wronki.

Z ligi wycofała się Sparta Grabik i póki co nie wiadomo, kto zajmie jej miejsce w czwartej lidze lubuskiej.

escort mersin