Głogów a EURO 2012

Podczas sesji Rady Miasta prezes MZKS-u Przemysław Bożek przedstawił zgromadzonym interpelację dotyczącą szans, jakie stwarza, czy raczej może stworzyć naszemu miastu organizacja EURO 2012 przez Wrocław i Poznań. Prezentujemy całą jej treść, która, miejmy nadzieję dzięki przychylności i pomocy ze strony odpowiednich osób, przeobrazi się w rzeczywistość, choć droga do tego daleka… Z całą pewnością warto próbować, by mieć później świadomość, że zrobiło się naprawdę wszystko w tym kierunku.

W środę 18 kwietnia w Cardiff został ogłoszony zwycięzca na organizację Mistrzostw Europy w 2012 r. Michel Platini, prezydent UEFA, wyjął z koperty kartkę, na której były dwa słowa – tylko i aż dwa – po prostu: „Poland and Ukraine”!

W związku z tym historycznym wydarzeniem i szansą przed jaką stanęła Polska pragnę skierować prośbę i apel do Prezydenta i Radnych o przystąpienie Głogowa do współorganizowania Mistrzostw „Euro 2012”.
Biorąc pod uwagę położenie naszego miasta (100 km do Wrocławia, 120 km do Poznania) mamy ogromną szansę stać się miastem z bazą treningową dla reprezentacji biorących udział w tej wielkiej imprezie.

Przystąpienie do tego projektu wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi na infrastrukturę sportową, ale także z jeszcze większymi możliwościami pozyskania funduszy zewnętrznych.

Proponuję stworzenie nowego wydziału w Urzędzie Miejskim, który zajmowałby się koordynowaniem zadań związanych z Mistrzostwami „Euro 2012” lub powołanie społecznej rady w skład której wchodziliby ludzie związani ze sportem, lokalnym biznesem.

Stoi przed nami szansa która pozwoli na wprowadzenie szyno-busów do Wrocławia i Poznania, na które tak długo czekają mieszkańcy Głogowa. Mamy szansę na budowę obiektów sportowych na których będziemy wychowywać zdrowe, młode pokolenie głogowian. Przyspieszymy remonty dróg na które czekają kierowcy, rozwinie się turystyka a miasto z 1000-letnią historią nareszcie zajmie wysokie miejsce w rankingach turystycznych .

To zapalone zielone światło, to ogromna szansa dla całego kraju i naszego miasta. Miejmy nadzieję, że zostanie całkowicie i dobrze wykorzystana.

Przemysław Bożek
24.04.2007