Historia

1946 rok – początek piłki nożnej w powojennym Głogowie.

1947 rok – przy głogowskiej Elektrowni powstaje klub piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Głogowski Klub Sportowy „Energia” zostaje zgłoszony do zielonogórskiej klasy „C” – okręgu piłki nożnej w Żarach.

1947 rok – przy głogowskiej Cukrowni powstaje klub „Związkowiec”, który jesienią zmienia swoją nazwę na „Unia”.

1947 rok – przy uruchomionej Stoczni powstał Robotniczy Klub Sportowy „Stocznia”.

1948 rok – 22 lipca otwarto stadion w Głogowie. Otwarcie stadionu odbyło się w burzliwej atmosferze. Jak wspominał uczestnik tamtych wydarzeń Ludwik Ejsmont:

„…Jeszcze w roku 1948 jak się nie mylę, kiedy to w Głogowie odbudowano pierwszy ośrodek kulturalny-stadion, gdzie po otwarciu odbyła się część artystyczna w pewnej chwili wjeżdżający traktor z napojami chłodzącymi już na terenie stadionu najechał na minę, która eksplodowała, przysypując ogromna lawiną wyrwanej ziemi rozbawiona młodzież, przybyła na tę uroczystość z terenu powiatu. Na stadionie powstała panika, a następnie ludność z bólem serca zaczęła opuszczać stadion. Na skutek eksplozji ponad 10 osób zostało odwiezionych do szpitala. W akcji nie brałem osobiście udziału. Później specjaliści wojskowi obok tego tragicznego w skutkach miejsca ujawnili jeszcze kilka dalszych min przeciwczołgowych. Po dokładnym zbadaniu stadionu oddano go dalszego użytku, lecz wybuch ten na zawsze pozostał w pamięci głogowian. Przypadki te sygnalizowały nam, że chociaż wojna się skończyła, to jednak niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego trwa nadal”.

1949 rok – klub „Stocznia” przestaje istnieć. Drużyna piłki nożnej i jej działacze zgłosili akces do powstałej wówczas „Sparty”. Klub ten przestał istnieć w 1957 roku. W jego miejsce powstały nowe – RKS „Kolejarz”, działający przy węźle kolejowym i przy stoczni oraz KS „Spójnia”, przy Cukrowni.

1950 rok – przy komendzie Milicji Obywatelskiej powstaje KS „Gwardia”. Jak się okazało, przetrwał on zaledwie dwa lata i został rozwiązany w 1952 roku.

1957 rok – 17 stycznia w auli obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Głogowie zebrali się działacze i zawodnicy „Kolejarza” oraz „Spójni”, a także aktywiści spoza klubów. Na spotkaniu zapadła decyzja o połączeniu się tych dwóch klubów w jeden Międzyzakładowy Klub Sportowy. Na wniosek sędziego piłkarskiego Jana Marchodeja, poparty przez Zbigniewa Nowotkę i Mariana Kowalika, poprzez aklamację przyjęto nazwę nowego klubu – Międzyzakładowy Klub Sportowy „Chrobry” Głogów.

Sukcesy:
– 6. miejsce w I lidze (drugi poziom rozgrywkowy) – 2015/2016
– 8. miejsce w II lidze – 1993/94
– 1/2 finału Pucharu Polski – 1979/80
– Puchar Polski – Zielona Góra – 1966/67
– Puchar Polski – Legnica – 1987/88, 1997/98
– Puchar Polski – Dolnośląski ZPN – 2010/11

Pełna historia głogowskiej piłki nożnej.

escort mersin