Janusz Kubot nowym szkoleniowcem Chrobrego!

W sezonie 2009/10 pierwszym trenerem Chrobrego będzie pochodzący z Bolesławca Janusz Kubot, który podpisał z klubem umowę na dłuższy okres. 50-letni dziś szkoleniowiec ostatnio prowadził Czarnych Żagań, z którymi zajął miejsce w strefie barażowej II-ligowych rozgrywek, by w decydującym dwumeczu zatrzymać ten poziom dla Żagania. Teraz z głogowskim MZKS-em, którego barwy reprezentował w latach 80-tych, ma powalczyć o awans do wyższej klasy.W sezonie 2009/10 pierwszym trenerem Chrobrego będzie pochodzący z Bolesławca Janusz Kubot, który podpisał umowę z klubem na dłuższy okres. 50-letni dziś szkoleniowiec ostatnio prowadził Czarnych Żagań, z którymi zajął miejsce w strefie barażowej II-ligowych rozgrywek, by w decydującym dwumeczu zatrzymać ten poziom dla Żagania. Teraz z głogowskim MZKS-em, którego barwy reprezentował w latach 80-tych, ma powalczyć o awans do wyższej klasy.

Janusz Kubot wcześniej, przez większą część sezonu pracował dla Miedzi, przyczyniając się do 5. miejsca legniczan na koniec sezonu 2007/08, co dało promocję do nowopowstałej wówczas II-ligi zachodniej. Odszedł sam, bo, jak podawały media, nie doszedł do porozumienia z dyrektorem legnickiego klubu Zbigniewem Kajdanem w sprawie zatrudnienia w roli grającego asystenta trenera byłego reprezentanta Polski Radosława Kałużnego. Przed Miedzią prowadził wówczas III-ligową Kanię Gostyń, ale po upływie 10 miesięcy podjął decyzję o rozstaniu.
– Miałem ambicje awansować z zespołem do II ligi. Doszedłem do wniosku, że najbardziej na grze w wyższej klasie rozgrywkowej zależało tylko mi – powiedział wtedy Janusz Kubot dla Panoramy Leszczyńskiej.
Jest doskonale znany w Lubinie, bo już na przełomie lat 80/90 szkolił grupy młodzieżowe Zagłębia, by później być szkoleniowcem nr 2 pierwszej drużyny.
Od września 1999 roku był asystentem Albina Michluskiego w Petrochemii Płock (wówczas Orlenie). Po jego rezygnacji samodzielnie objął pierwszą ekipę, z którą trenerski debiut w ekstraklasie zaliczył przy okazji przegranego 0:5 meczu z krakowską Wisłą. Od stycznia 2001 roku był kierownikiem płockiego zespołu w sztabie szkoleniowym Dariusz Wdowczyka, później Andrzeja Wiśniewskiego, zaliczając jeszcze epizod w roli samodzielnego szkoleniowca. W latach 2002-2006 ponownie pracował w Zagłębiu: jako II trener, kierownik i w końcu dyrektor sportowy.
Nowy trener MZKS-u posiada licencję trenera I klasy UEFA PRO i zaliczył staże trenerskie we francuskich klubach: Paris Saint-Germain, Olympique Lyon oraz Rennes.
Jednak Janusz Kubot z piłką był związany nie tylko jako trener. W latach 80-tych grał nawet dla Chrobrego. Z MZKS-em w II lidze zaliczył 21 występów w sezonie 1986/87 (z tego bowiem posiadamy więcej informacji), w tym 18 w pełnym wymiarze czasowym, zdobywając przy tym 3 bramki. Później jeszcze przez 2 sezony walczył z Chrobrym o powrót do drugiej ligi, jednak bezskutecznie. Więcej czasu, bo po kilka lat, spędził w BKS-ie Bolesławiec i Zagłębiu Lubin, z którym wywalczył historyczny awans do ekstraklasy.
Ciekawostką jest to, że jego syn, Łukasz, jest czołowym polskim tenisistą ziemnym.

Fot. Gazeta Wrocławska