Kilka słów na temat Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego, co przeżywali żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia po okresie II Wojny Światowej.

Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z zakończeniem II Wojny Światowej. Wielu polskich żołnierzy zdało sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróżyło nic dobrego. Postanowili zostać w lasach i kontynuować walkę. Ten okres nazywany jest „epoką walki o utrwalenie władzy ludowej”. W rzeczywistości był to czas, kiedy komuniści pozbywali się ostatnich, prawdziwych obrońców niepodległej Polski.

Oddziały podziemia antykomunistycznego skupiały się na likwidacji sowietów i kolaborujących z nimi polskich komunistów, był to znak sprzeciwu wobec radzieckiej okupacji. Przez komunistyczną władzę zostali okrzyknięci „zaplutymi karłami reakcji”.

Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a tych, których aresztowano poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony – kara śmierci oraz utrata praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze, a także przepadek całego mienia. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo gdzie pochowane zostały ciała wielu żołnierzy skazanych na karę śmierci.

W procesach antykomunistycznej partyzantki sędziami byli m. in. Helena Wolińska-Brus ps. „Lena”, (w rzeczywistości Fajga Mindla Danielak), polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pochodzący z zamożnej, żydowskiej rodziny kupieckiej stalinowski sędzia Beniamin Wejsblech, a także Stefan Michnik, brat redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Adama Michnika.

Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął 21 października 1963 roku, czyli prawie 20 lat po wojnie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustalony świętem państwowym w 2011 roku.

W niedzielę obchodziliśmy 60. rocznicę zamordowania gen. Augusta Fieldorfa ps. „Nil”.

Film przedstawiający Żołnierzy Wyklętych:

Autor: R.

Źródła:
pl.wikipedia.org
niewiarygodne.pl

escort mersin