Kolejna reorganizacja rozgrywek?

Polski Związek Piłki Nożnej przygotowuje projekt reorganizacji rozgrywek ligowych – poinformował w środę PAP prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Edward Potok. Dodał, że największe zmiany mają dotyczyć trzeciej ligi. Orange Ekstraklasa ma pozostać bez zmian i wciąż będzie w niej grało szesnaście drużyn.

Reorganizacja ma nastąpić dopiero w 2008 roku, ale decyzja dotycząca zmian może zapaść jeszcze w tym roku.

„Według projektu, który zostanie zaprezentowany oficjalnie 30 marca na posiedzeniu zarządu PZPN, obecna ekstraklasa nadal będzie liczyć 16 drużyn. Druga liga ma zmienić nazwę i będzie występowała pod szyldem pierwszej ligi. Zagra w niej od 16 do 18 zespołów” – powiedział Potok. Trzecia liga, złożona obecnie z czterech grup, zgodnie z planami PZPN, ma być drugą ligą z dwoma grupami po 16 zespołów.

Zdaniem Potoka, taki system rozgrywek powinien przyczynić się do poprawy poziomu meczów ligowych. Potok zwraca również uwagę na inny aspekt proponowanych zmian. „Kluby, które obecnie grają w trzeciej lidze będą mogły zaoferować potencjalnym sponsorom reklamę nie tylko we własnym okręgu, ale w całej Polsce” – dodał.

Przedstawiciele trzecioligowców są zaskoczeni takimi propozycjami zmian, ale nie kryją, że to ciekawy pomysł, wart dyskusji. „Druga liga kojarzy się z czymś lepszym, nawet jeśli to tylko zmiana nazwy. Na pewno gra w drugiej lidze to dla sponsorów lepsza reklama” – powiedział w rozmowie z PAP prezes trzecioligowego Hurtapu Łęczyca, Wiesław Napióra.

Dodał jednak, że znacznie wzrosłyby koszty utrzymania zespołu. „Nie chodzi tu tylko o mecze wyjazdowe, ale i o zarobki piłkarzy. Nie wiem, czy gdyby dziś doszło do proponowanych zmian, nasz klub udźwignąłby taki ciężar finansowy” – mówił.

Zmiany mają też dotknąć zespoły z czwartej ligi, które obecnie podzielone są na 19 grup. Według projektu PZPN, w trzeciej lidze zespoły będą podzielone na 16 lub osiem grup.

źródło: www.wp.pl