Chrobry w Legnicy – podróż w czasie

Już w sobotę pomarańczowo-czarna brać kolejny raz zawita do Legnicy. Po raz ostatni na stadionie Miedzi pojawiliśmy się w 2011 roku, kiedy to Chrobrego dopingowało 780 fanów. W ostatnich latach Legnica była terenem, na którym kibice ChG gościli dość często. Przypomnijmy sobie więc nasze wyprawy na mecze z Miedzią.

Pomarańczowo-czarną podróż w czasie rozpoczynamy od sezonu 1994/1995. Chrobry występował wówczas na zapleczu ekstraklasy, a kibice pojawili się m.in. w Dzierżoniowie, Bydgoszczy czy Wronkach. Najliczniejsza była jednak wyprawa z 1 kwietnia 1995 roku. W Legnicy rozgrywane zostały derby z Miedzianką. Na meczu pojawiło się 250 kibiców z Głogowa, a pomarańczowo-czarni, podobnie jak w spotkaniu rozegranym w Głogowie, bezbramkowo zremisowali. Ostatecznie głogowianie zakończyli drugoligowe rozgrywki na 12. miejscu w tabeli.

Jedenaście miesięcy później, w marcu 1996, pomarańczowo-czarni fani znów odwiedzili Legnicę. Tym razem udało się pobić liczbę z poprzedniego wyjazdu i na stadionie Miedzi stawiło się 300 kibiców ChG. Podobnie jak rok wcześniej, w Legnicy nie padła ani jedna bramka i obie drużyny zakończył derby podziałem punktów. Udało się jednak wygrać mecz rozegrany w Głogowie, w związku z czym bilans bezpośrednich spotkań w sezonie 95/96 wypadł korzystnie dla Chrobrego. Sezon obie drużyny zakończyły jako sąsiedzi w tabeli. Miedź na finiszu była jedenasta, natomiast głogowianie zajęli miejsce numer dwanaście.

Kolejne derby rozegrano w sezonie 1996/1997 i były to ostatnie bezpośrednie pojedynki przed roczną przerwą. Słabo grający Chrobry pożegnał się z drugoligowymi rozgrywkami, natomiast w Legnicy mógł liczyć na wsparcie 150-osobowej delegacji. Niestety, zarówno w Głogowie, jak i Legnicy górą była Miedź, która dwukrotnie pokonała nasz zespół i ostatecznie zakończyła rozgrywki na bezpiecznym, siódmym miejscu w tabeli.

Kolejny sezon już tak udany dla Miedzianki nie był, co spowodowało, że rozgrywki 98/99 ponownie obfitowały w głogowsko-legnickie pojedynki. Podobnie jak poprzednim razem, dwukrotnie górą byli legniczanie, którzy do końca zresztą walczyli o promocję ligę wyżej. W Legnicy zjawiło się wówczas 150 kibiców gości. Przy okazji tego meczu doszło do ciekawej sytuacji, bowiem zgodowicze z Kalisza, Płocka oraz Łodzi omyłkowo przyjechali do Głogowa dzień wcześniej. Kibice Widzewa, z powodu meczu swojej ekipy, postanowili wrócić do Łodzi.

W sezonie 1999/2000 do Legnicy wybrało się 90 kibiców Chrobrego. W porównaniu do poprzedniego sezonu, w tym, piłkarsko wypadliśmy o wiele lepiej i zajęliśmy miejsce w środku tabeli. Lepiej wiodło się też w pojedynkach z Miedzianką. W Głogowie udało się wygrać, natomiast w gościach padł, kolejny już, bezbramkowy remis.

W maju 2001 do Legnicy wybrało się jeszcze mniej fanów niż sezon wcześniej. Derby z Miedzianką obejrzało na żywo 80 kibiców MZKS-u. Piłkarsko było niestety znów gorzej. Zarówno przy Wita Stwosza, jak i w Legnicy górą byli nasi sobotni rywale, którzy odnotowali bardzo dobry sezon i finiszowali na drugim miejscu w tabeli. Pomarańczowo-czarni także wypadli bardzo dobrze i zakończyli rozgrywki jako piąta drużyna w lidze.

Sezon 2001/2001 był zarówno od strony piłkarskiej jak i kibicowskiej o wiele gorszy. Niech świadczy o tym fakt, że w Legnicy zameldowało się wówczas zaledwie 4 kibiców Chrobrego. Piłkarsko było również kiepsko. Pomarańczowo-czarni zakończyli ligę na miejscu spadkowym i do kolejnych rozgrywek przystąpili jako IV-ligowiec, co było najgorszym wynikiem w ostatnich latach.

Do grona trzecioligowców udało się na szczęście powrócić po zaledwie rocznej absencji. Wyjazd do Legnicy wypadł nam w maju 2004 roku i stawiło się na nim 90 pomarańczowo-czarnych. Na boisku przez długi czas utrzymywał się bezbramkowy remis, jednak sześć minut przed końcem padł gol, który przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Miedzi. W Głogowie padł bezbramkowy remis.

W rozgrywkach 2004/2005 do Legnicy pomarańczowo-czarna brać wybrała się dwukrotnie. W kwietniu 2005 110 kibiców Chrobrego dopingowało nasz zespół podczas zremisowanego 2:2 meczu ligowego. Warto wspomnieć, że wyrównujące trafienie dla głogowskiej jedenastki padło w ostatniej minucie meczu, co wywołało wielką euforię wśród oglądających to spotkanie kibiców z Głogowa. Podczas meczu zaprezentowano też oprawę upamiętniającą zmarłego kilka dni wcześniej papieża Jana Pawła II. Miesiąc później, w majową środę, pomarańczowo-czarni mogli liczyć na wsparcie 79 fanów podczas meczu Pucharu Polski.

Trzecia liga w sezonie 2005/2006 zakończyła się awansem Miedzi Legnica, jednak Chrobry dwukrotnie stoczył wyrównane pojedynki z legniczanami. Najpierw, w sierpniu 2005, w Głogowie padł remis 2:2, natomiast w Legnicy miejscowi wygrali 1:0. Na spotkaniu tym zameldowało się 180 kibiców gości, w tym 8-osobowa delegacja KKS-u Kalisz. Pomarańczowo-czarni zaprezentowali w Legnicy kilka opraw.

Kolejne mecze Chrobrego z Miedzią przypadają na sezon 2007/2008. Do Legnicy wybrała się wówczas liczna, 216-osobowa grupa kibiców ChG. Zarówno na wyjeździe, jak i na meczu u siebie (rozgrywany na II płycie) głogowscy ultrasi pokusili się o zaprezentowanie opraw.

Mimo ciekawych pojedynków z Miedzianką, sportowo sezon nie był dla nas udany. Chrobry zajął na finiszu 12. miejsce w tabeli i ostatecznie pożegnał się z ligą, a co za tym idzie, na pewien czas rozdział derbów z Miedzią został zamknięty…

Do Legnicy powróciliśmy w listopadzie 2011. I to w wielkim stylu! W Legnicy zameldowaliśmy się w 780 osób, co przez pewien czas było naszym wyjazdowym rekordem. Takiej liczby na derbach nie spodziewał się chyba nikt. Wyjazd ten pokazał jednak, jak ważne są to derby dla obu ekip. Gospodarze wystawili liczny, ponad 1000-osobowy młyn, natomiast nasza liczba wyjazdowa została pobita dopiero w 2014 roku…

W SOBOTĘ WSZYSCY DO LEGNICY!

escort mersin