Przedstawienie rywala: GKS Katowice

Już jutro przed kibicami Chrobrego kolejny wyjazd. Tym razem pomarańczowo-czarna brać wyrusza na Górny Śląsk, a konkretnie na jeden z ciekawszych terenów w pierwszej lidze – do Katowic. Mecz z GieKSą będzie naszym drugim spotkaniem w obecnym sezonie. W sierpniu byliśmy obecni przy Bukowej podczas meczu Pucharu Polski. Teraz czas na mecz ligowy.

O klubie
GKS Katowice to jeden z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Polsce. Klub powstały w lutym 1964 roku ma na swoim koncie trzykrotne zdobycie Pucharu Polski oraz cztery wicemistrzostwa kraju, jednak nigdy nie był najlepszą drużyną w Polsce. Wszystkie sukcesy katowickiej drużyny wiążą się raczej z przeszłością. W sezonie 2003/2004 GieKSa występowała w rozgrywkach Pucharu UEFA, jednak swoją przygodę zakończyła już w rundzie wstępnej, odpadając po dwóch remisach z macedońską Cementarnicą Skopje. Kolejny sezon nie był już tak udany dla GKS-u. Drużyna okazała się zdecydowanie najsłabsza w gronie ekstraklasowiczów i musiała pogodzić się ze spadkiem do drugiej (obecnie pierwszej) ligi. To jednak nie koniec nieszczęść dla katowickiej piłki. Zespół nie otrzymał bowiem licencji na grę na drugim poziomie rozgrywkowym. Dzięki działaniom członków Stowarzyszenia Sympatyków Klubu „GKS Katowice”, drużyna rozpoczęła od IV ligi, ale także bez długów, które spowodowały upadek znanej w Polsce marki. GKS Katowice od razu rozpoczął swój marsz w kierunku wyższych klas rozgrywkowych i sezon po sezonie pokonywał kolejne szczeble, zatrzymując się na zapleczu ekstraklasy. Obecnie GieKSa zajmuje 5. miejsce w tabeli I ligi.

Kibice
Kibicowskie tradycje GKS-u zapoczątkowane zostały na przełomie lat 70-tych i 80-tych (wcześniej kibicowano głównie drużynie hokejowej). Wcześniej na stadionie przy ul. Bukowej pojawiali się katowiccy kibice Górnika Zabrze. GieKSa jako odrębna ekipa w swoim mieście powstała na początku lat 80-tych.

Kibice GKS-u Katowice to absolutna czołówka jeśli chodzi o pierwszą ligę, a namiastkę atmosfery panującej na stadionie przy ul. Bukowej z pewnością poczuli wszyscy ci, którzy pojawili się na sierpniowym meczu Pucharu Polski. Słynny „Blaszok”, legendarna już trybuna najzagorzalszych kibiców GieKSy, wielokrotnie pomagała katowickiej drużynie wygrywać ważne mecze i z pewnością jest jej dwunastym zawodnikiem.

W obecnym sezonie frekwencja na stadionie GieKSy nie przekroczyła czterech tysięcy widzów, jednak katowicki stadion pamięta mecze, które obserwowało zdecydowanie więcej kibiców. Tak było chociażby podczas barażu o awans do III ligi. Wówczas mecz GKS-u z BKS-em Bielsko Biała oglądało 10 000 widzów. Zupełnie inaczej wyglądał rozegrany w kolejnym sezonie mecz z Chrobrym. Spotkanie to odbyło się bez udziału publiczności (kara za wcześniejszy mecz z GKS Jastrzębie).

Poza meczami u siebie i na wyjeździe, kibice GieKSy pojawiali się czasem na meczach reprezentacji Polski. Te nie wywoływały jednak w ich szeregach specjalnej mobilizacji, stąd też pojawiali się przeważnie podczas spotkań rozgrywanych na Górnym Śląsku.

Wyjazdy
O formie i możliwościach wyjazdowych kibiców z Katowic świadczy poprzedni weekend i tysięczna grupa obecna w Lubinie. GieKSiarze w obecnym sezonie odwiedzili też Legnicę (231), Świnoujście (261), Płock (132), a także Bytów (120). Wysoką formę katowiccy fani prezentowali również rok wcześniej, kiedy pojawili się m.in. na stadionie Arki w liczbie 411 osób czy Legnicy, gdzie GKS dopingowało 669 kibiców. Liczby te tylko potwierdzają, że GieKSiarze to dobra ekipa, która bez wątpienia zaliczana jest do ścisłej czołówki pierwszej ligi.

Zgody i układy
Obecnie kibice GieKSy posiadają dwie zgody – jedną w swoim regionie, natomiast drugą u naszych sąsiadów za południową granicą. Pierwsza z nich to Górnik Zabrze, a początek tej zgody datuje się na 1 sierpnia 2009 roku. Druga z nich to Banik Ostrava, która w 2011 roku obchodziła swoje 15-lecie. Z tej okazji, na mecz GKS – Olimpia Grudziądz, wybrało się blisko 400 czeskich przyjaciół katowiczan, a ultrasi śląskiej ekipy zaprezentowali specjalną oprawę (filmik poniżej). Ponadto GieKSę łączy układ z JKS Jarosław, którego fani wspierali GKS chociażby podczas ostatniego wyjazdu do Lubina.

W przeszłości GieKSiarze posiadali więcej zgód bądź układów. Łączyły ich dobre relacje z kibicami Zagłębia Lubin, Miedzi Legnica, Śląska Wrocław, GKS Jastrzębie , ŁKS-u Łódź czy Polonii Bytom.

escort mersin