Początek nowego sezonu pierwszej ligi już na początku sierpnia, dlatego najwyższa pora na stopniowe przedstawianie naszych nowych ligowych rywali. Na pierwszy ogień weźmiemy pod lupę trzech pozostałych beniaminków zaplecza ekstraklasy, czyli Bytovię Bytów, Pogoń Siedlce oraz Wigry Suwałki.
Na początek Bytovia Bytów, a więc zespół, z którym walczyliśmy o zwycięstwo w drugiej lidze zachodniej. Klub z niewielkiej, bo ponad 17-tysięcznej miejscowości w województwie pomorskim, podobnie jak Chrobry powstał w 1946 roku. Oba kluby łączy wspólny awans do II ligi zachodniej, bo kiedy pomarańczowo-czarni zwyciężali w rozgrywkach III ligi dolnośląsko-lubuskiej, klub z Bytowa był najlepszy w grupie pomorsko-zachodniopomorskiej, wyprzedzając aż o 12 punktów Błękitnych Stargard Szczeciński.
W Bytowie gościliśmy trzykrotnie. Pierwsza wizyta miała miejsce pod koniec października 2011 i wówczas na stadionie Bytovii pojawiliśmy się w 40 osób. Miejscowi wystawili kilkudziesięcioosobowy młyn i zaprezentowali oprawę, na którą składała się sektorówka-koszulka z numerem 12. Nasi zawodnicy stanęli wówczas na wysokości zadania i pokonali swojego rywala 3:1.
Po raz drugi do Bytowa jechaliśmy w maju 2013 roku i poprawiliśmy swoją liczbę o dziewięć osób. Warto dodać, że mecz oglądaliśmy z nowego sektora gości, który znajduje się bliżej środka boiska i jest znacznie bardziej wygodny i komfortowy niż wcześniejszy. Piłkarze zremisowali z Bytovią 1:1, a bramkę dającą punkt zdobyli w doliczonym czasie gry. Trzecia i ostatnia jak dotąd wyprawa na Bytovię miała miejsce 10 maja 2014 roku. Pomarańczowo-czarnych dopingowało wówczas 56 kibiców Chrobrego + 25 fanów Stilonu Gorzów.
Za każdym razem, gdy odwiedzaliśmy Bytów miejscowi wystawiali skromny młyn i dopingowali swoich zawodników. Nie zawsze jednak tak to w Bytowie wyglądało, o czym świadczy fakt, że do reaktywacji ruchu kibicowskiego na Bytovii doszło w 2011 roku. W kwietniu 2012 roku około 300 kibiców Bytovii wybrało się na mecz ligowy do nieodległych Chojnic i zapewne mecze z tym rywalem będą także elektryzowały Bytowiaków w nowym sezonie.
Do samego końca trwała natomiast walka o awans do pierwszej ligi w grupie wschodniej. O zaplecze ekstraklasy walczyły Wigry Suwałki, Pogoń Siedlce oraz Siarka Tarnobrzeg i ostatecznie dwie pierwsze z wymienionych ekip będziemy mieli okazje podejmować w przyszłym sezonie.
Zacznijmy od Pogoni, wicemistrza II ligi wschodniej. Klub powstał w 1944 roku w prawie 77-tysięcznych Siedlcach, położonych blisko 90 kilometrów od Warszawy i podobnie jak w większości mazowieckich miejscowości, działa tam FC Legii Warszawa. Ruch kibicowski na Pogoni sięga początków nowego tysiąclecia i podobnie jak w przypadku Bytowa kilka lat temu nastąpiła jego reaktywacja. Jeszcze do niedawna Pogoń łączyła 10-letnia zgoda z Orlętami Łuków, jednak została ona zerwana dosłownie kilka dni temu.
Ostatni sezon w II lidze wypadł dla siedlczan dobrze nie tylko pod względem sportowym, ale również kibicowskim. Fani Pogoni zaliczyli wszystkie wyjazdy ligowe, począwszy od 5 osób na Stali Rzeszów czy Mielec, a na 130 w Łowiczu kończąc. Teraz przed kibicami Pogoni jeszcze dalsze wyjazdy, a co za tym idzie, trudniejsze zadanie.
Pogoń Siedlce swoje spotkania rozgrywa na nowym, oddanym do użytku w 2011 roku stadionie. Obiekt może pomieścić 2901 widzów. Docelowo naprzeciwko obecnej trybuny ma powstać podobna konstrukcja, ponadto za bramkami mają stanąć niższe i niezadaszone trybuny. Ostateczna pojemność ma wynieść 8000 widzów.
Ostatnim beniaminkiem, z którym zmierzymy się na zapleczu ekstraklasy są Wigry Suwałki. Dla nas będzie to zdecydowanie najdalszy wyjazd w całym sezonie, bowiem oba miasta dzieli niemalże 700 kilometrów. Wigry powstały w 1947 roku i awans do I ligi jest największym sukcesem w historii tego klubu. Ruch kibicowski na Wigrach powstał dobre kilka lat wcześniej niż w przypadku dwóch wcześniejszych beniaminków, a powstanie zorganizowanej grupy kibiców datuje się na 1996 rok. Do dziś przetrwała ich sztama z Granicą Kętrzyn, która jest jedyną zgodą kibiców Wigier.
W ostatnim sezonie na II-ligowych boiskach, fani z Suwałk zaliczyli kilka wyjazdów, stawiając się m.in. w ponad 100-osobowych składach w Elblągu na Olimpii oraz Concordii. Ponadto na ostatnim meczu sezonu ze Stalą Rzeszów wystawili ok. 850-osobowy młyn, co jest ich najlepszym wynikiem w historii.
Podobnie jak Pogoń Siedlce, Wigry swoje spotkania rozgrywają na zmodernizowanym i oddanym do użytku w sezonie 2010/2011 obiekcie. Jedną z ostatnich prac przeprowadzonych na stadionie Wigier było wybudowanie sektora gości, który może pomieścić ok. 160 osób.