Znamy już terminarz rozgrywek I ligi w sezonie 2014/2015, a do jej startu pozostał nieco ponad miesiąc. Warto więc przedstawić kolejne ekipy, z którymi zmierzymi się na zapleczu ekstraklasy. Po pierwszej części i przedstawieniu pozostałych pierwszoligowych beniaminków, przyszła kolej na kluby, z którymi Chrobry zagra w pierwszych czterech ligowych kolejkach, a więc Niecieczę, Flotę Świnoujście, Chojniczankę Chojnice oraz Wisłę Płock.
LKS Nieciecza
Na początek słów kilka o Niecieczy, czyli rywalu, z którym dwumecz będzie chyba najnudniejszym w całym sezonie 2014/2015. Nieciecza to wieś położona w województwie małopolskim i zamieszkiwana jest przez ok. 750 mieszkańców (mniej niż kibiców Chrobrego obecnych na wyjeździe do Legnicy). Klub swoje wyniki zawdzięcza bogatemu sponsorowi, jakim jest Bruk-Bet (producent wyrobów dla domów i drogownictwa). Obecny sezon będzie dla LKS-u piątym na zapleczu ekstraklasy. Wcześniej po jednym sezonie spędzali w II lidze wschodniej, III małopolsko-świętokrzyskiej, IV małopolskiej i V Nowy Sącz-Tarnów. Zanim pojawili się w okręgówce spędzili kilka dobrych lat w A-klasie. Do tej pory największym sukcesem Termaliki jest 3. miejsce w pierwszej lidze w sezonie 2012/2013. Do drugiej Cracovii, która awansowała do ekstraklasy, nasz pierwszy ligowy rywal tracił na finiszu rozgrywek tylko jeden punkt!
Wioskowy klimat klubu z Niecieczy doskonale oddaje lokalizacja stadionu, który znajduje się w samym środku pola. W poprzednim sezonie kibice z małopolski zaliczyli kilka wyjazdów na mecze swojej drużyny. Obecni byli w pobliskim Brzesku, Niepołomicach czy Stróżach, a ich liczby to kolejno 35, 30 i 36. W maju 2013 roku kilkunastu kibiców pojawiło się w Legnicy przy okazji ligowego meczu z Miedzią. Dwa sezony wcześniej kibice z Niecieczy pojawili się także w oddalonych o ponad 150 km Gliwicach, a ich liczba na tym wyjeździe to 17 osób. Obecni byli także w jeszcze dalej położonej Bydgoszczy (15 osób + sektorówka), natomiast swój pierwszy sezon w I lidze zaznaczyli wyjazdami do Wodzisławia Śląskiego (10), Nowego Sącza (17) czy Stróży (85).
LKS działa także na meczach u siebie i jest to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Klimat jednak absolutnie wioskowy, co pokazała GieKSa prezentując oprawę podczas ostatniej wizyty na tym stadionie.
Czy grupka kibiców z Niecieczy pojawią się w Głogowie? Zobaczymy. Dużo będzie zapewne zależało od wyników drużyny, a warto dodać, że zespół z najmniej zaludnionej miejscowości w I lidze jest jednym z kandydatów do awansu…
Flota Świnoujście
Pierwszy wyjazd w nowej lidze wypadnie nam do Świnoujścia i jest to chyba wymarzona inauguracja, zwłaszcza jeśli spojrzymy na wakacyjny termin. Wyjazd na Flotę zapowiada się bardzo interesująco i jednocześnie klimatycznie. Stadion w Świnoujściu położony jest kilka minut spacerem od plaży, natomiast żeby dostać się do miasta trzeba przepłynąć promem! Kibiców Floty Świnoujście łączy zgoda z Falubazem Zielona Góra, co dokłada dodatkowo małą cegiełkę do atrakcyjności tego wyjazdu.
Fani ze Świnoujścia większą część poprzedniego sezonu bojkotowali z powodu działań policji, w związku z czym na niektórych spotkaniach nie prowadzili dopingu, na innych zaś rozpoczynali go w drugiej połowie (jak w przypadku meczu z Arką Gdynia). Na wyjazdach swojej drużyny pojawiali się sporadycznie i w małych ilościach, jak w dalekim Brzesku (3) czy Grudziądzu (1). W 2012 roku pojawili się na Dolnym Śląsku przy okazji meczu w Legnicy, gdzie obecni byli w 20 osób. Rok później znacznie poprawili tę liczbę i ok. 300 kibiców Floty zjawiło się we Wrocławiu na meczu ze Śląskiem w ćwierćfinale Pucharu Polski.
Kilka lat temu kibiców Floty najbardziej elektryzowały spotkania z Pogonią Szczecin, które przyciągały liczną widownię. W marcu 2011 roku w Szczecinie pojawiło się 280 kibiców ze Świnoujścia. W tym samym sezonie Flota odwiedziła Gorzów, gdzie podczas meczu ze Stilonem stawiło się 56 kibiców gości.
Stadion w Świnoujściu posiada 3070 miejsc siedzących. Sektor gości zlokalizowany jest na trybunie północnej, przy jednej z bramek i liczy sobie 210 miejsc.
Chojniczanka Chojnice
Ekipa z którą spotykaliśmy się przy okazji spotkań w II lidze. Chrobry w jednej lidze z Chojniczanką występował przez dwa sezony, jednak nam dane było tam pojechać tylko raz. W naszym pierwszym sezonie, 2011/2012, pojawiliśmy się w Chojnicach w 100 osób + 5 kibiców Stilonu Gorzów. Chojniczanka standardowo już wystawiła dwa kilkudziesięcioosobowe młyny i dopingowała swoich zawodników. Sezon później sektor gości w Chojnicach był zamknięty, dlatego spotkanie odbyło się bez naszego udziału.
Chojniczanka to klub powstały w 1930 roku, a do tej pory jego największym sukcesem jest utrzymanie się w I lidze w sezonie 2013/2014 (14. miejsce). Kibice Chojniczanki mają układ z Gryfem Słupsk i Moto-Jelczem Oława (przybity podczas wyjazdu na mecz z Chrobrym), a dodatkowo są fan clubem Lechii Gdańsk. Na meczach w Gdańsku często pojawiają się z flagą „Chojnice” z herbami Lechii oraz miasta Chojnic.
W poprzednim sezonie najliczniej pojechali rzecz jasna do Gdyni, gdzie pojawiło się ponad 500 fanatyków z Grodu Tura. 120 osób dopingowało Chojniczankę podczas meczu z Flotą i były to dwa najliczniejsze wyjazdy w całym sezonie. Ponadto pojawili się m.in. na stadionie Hutnika Kraków podczas meczu z Puszczą Niepołomice (razem z Chojniczanką obecna Lechia, Wisła czy Śląsk FC Skokowa) czy w Legnicy (26 + 23 MJO).
W Głogowie kibice Chojniczanki obecni byli dwukrotnie. W 2011 roku pojawili się 79 osób, natomiast rok później w sektorze gości stawiło się 4 fanów. Pozostała grupa Chojniczanki i MJO nie dotarła na stadion. W sezonie 2011/2012 fani z Chojnic zaliczyli czternaście wyjazdów, w tym ponad 100-osobowe do Torunia (130 ) czy Częstochowy (102).
Pierwszy mecz z Chojniczanką rozegramy u siebie, w Chojnicach pojawimy się natomiast w rundzie wiosennej.
Wisła Płock
Klub założony w 1947 roku w Płocku. Do tej pory największymi sukcesami Wisły są zajęcie 4. miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2004/2005, a także zdobycie Pucharu Polski sezon później. Sezon 2007/2008 płocczanie rozpoczęli już jednak klasę rozgrywkową niżej i od tej pory ani razu nie zagrali w ekstraklasie.
Dla starszych kibiców z Głogowa i Płocka będzie to spotkanie po latach. W lutym 1996 roku obie ekipy przybiły zgodę, która przetrwała do 1999 roku. Zgoda powstała podczas ogólnopolskiego turnieju, poniżej fragment z CHROBRY FANATYK 1/99, gdzie opisano kontakty z kibicami Petry:
„Oficjalna sztama z Petrochemią została zawiązana podczas ogólnopolskiego turnieju kibiców, jaki odbył się w Łodzi 4 lutego 1996 roku. Wówczas zaproszono takie ekipy jak: Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Broń Radom. Gospodarzem był naturalnie Widzew, a spośród jego zgód pojawiło się towarzystwo właśnie z Płocka i Głogowa. MZKS reprezentowany był przez 30-osobową ekipę. Już wyłącznie na marginesie – w całej imprezie Chrobry zajął miejsce na pudle, dokładnie trzecie, będąc za Śląskiem i Bronią. Rundę wiosenną sezonu 1998/99 zaczynaliśmy już bez tej zgody. Choć głogowianie przyznawali, że w Płocku czuli się świetnie, o tyle w samym Głogowie, w przypadku obecności Petry, atmosfera była dosyć gorąca i napięta. Dochodziło do sytuacji, w których fani Petrochemii musieli opuszczać obiekt przy Wita Stwosza, gdyż przeciwko nim stała część głogowskiego młyna. Sztamy jednak, mimo wszystko, nie zrywali. Wzajemne odwiedziny były częste, zwłaszcza w sezonie 97/98, ale w Chrobrym doszło do pewnych podziałów. Młodsza część ekipy była za utrzymywaniem przyjaznych stosunków z płocczanami, z kolei starsza wiara opowiadała się we wręcz przeciwnym kierunku. Chcąc uniknąć dalszych kłótni, a tym samym jeszcze głębszego kryzysu w szeregach, trzeba było pójść na kompromis. Po wzajemnym przeanalizowaniu sytuacji zgodę zerwano.”
Wróćmy jednak do czasów obecnych. Obecnie kibiców z Płocka łączą układy ze Stomilem Olsztyn oraz Hutnikiem. W poprzednim sezonie Nafciarze najliczniej (302 osoby) stawili się w Gdyni. Oprócz tego ok. 200-osobowa delegacja z Płocka zjawiła się w Olsztynie przy okazji meczu ze Stomilem, natomiast 162 fanów wspierało Wisłę na meczu w Katowicach. Ogólnie w całym sezonie zaliczyli 17 wyjazdów, w tym na Puchar Polski do Kleczewa (75 osób) czy ligowy do Legnicy (50). Poniżej liczby na wszystkich wyjazdach w sezonie 2013/2014:
Kleczew (75), Łęczna (72), Rybnik (31), Stróże (60), Chojnice (121), Nieciecza (33), Nowy Sącz (55), Katowice (167), Legnica (50), Gdynia (302), Ząbki (189), Niepołomice (56), Grudziądz (73), Olsztyn (200), Bełchatów (70), Świnoujście oraz Brzesko (33).
Pierwszy mecz z Petrą rozegrany zostanie w Płocku. Stadion im. Kazimierza Górskiego może pomieścić blisko 11 tysięcy widzów, natomiast sektor dla gości oznaczony jest literką „E” i może do niego wejść 800 kibiców przyjezdnych.