Relacja z IX Patriotycznej Pielgrzymki

Tak jak zapowiadaliśmy, publikujemy relację z IX Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, która odbyła się w sobotę 7 stycznia 2017 roku. Standardowo już w Częstochowie pojawiła się pomarańczowo-czarna delegacja. Tym razem w wydarzeniu wzięło udział 12 kibiców ChG (w tym jeden z najmłodszego pokolenia ;)), którzy mieli ze sobą małą flagę „Głogowscy Patrioci”. Zapraszamy do przeczytania opisu przygotowanego przez jednego z obecnych w Częstochowie fanów Chrobrego Głogów.

07.01.2017: IX Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

Dziewiąta pielgrzymka kibiców na Jasna Górę przypadała na dzień 7 stycznia. Jak co roku jest to okazja na przeżycie niesamowitych emocji. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod patronatem Poznańskiej Piątki. Do Częstochowy wybieramy się transportem kołowym, a część delegacji wybiera transport szynowy. Jak się później okazało, było to bardzo dobre połączenie, które czasowo od chwili zajęcia miejsca w pociągu aż do samych stóp Jasnej Góry zajęło ok. czterech godzin.

Pierwszym punktem planu była msza święta. Podczas mszy zostały przedstawione postacie Poznańskiej Piątki. Warto zapoznać się z sylwetkami tych osób. Działali w konspiracji. Zostali wykryci i oskarżeni o zdradę stanu jako zdrajcy Trzeciej Rzeszy. Uwięziono ich, ponieważ byli liderami katolickiej młodzieży. W więzieniu zachowali spokój i niespotykaną pogodę ducha. Po dziś dzień można brać przykład z ich postawy życiowej. Mieli zaledwie kilkanaście lat.
24 sierpnia 1942 roku zostali oni pozbawieni życia poprzez zgilotynowanie. Beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 w gronie 108 polskich męczenników.

Tutaj należy się szczególnie szacunek dla kibiców Lecha Poznań, którzy są strażnikami pamięci tych osób.
Podczas mszy zostali także przypomniani żołnierze z innych formacji bojowych działających w konspiracji. Na każdym kroku przywoływani byli Żołnierze Wyklęci. Był to doskonały czas na refleksję. Tuz po zakończeniu mszy odbyło się poświecenie flag, szalików oraz transparentów w barwach klubowych, jak i patriotycznych.

Kolejnym punktem na planie było spotkanie z prezesem IPN dr Jarosławem Szarkiem.
Opowiadał on o roli i działalności instytutu. Na koniec wykładu został zasypany pytaniami a, że sala wypełniona była kibicami z całej Polski, były to bardzo konkretne pytania dotyczące regionu, z którego pochodzili kibice. Prezes podziękował wszystkim zgromadzonym za wsparcie oraz pamięć o Żołnierzach Niezłomnych i tych prawdziwych bohaterach, o których historia się upomina. Lekcja zakończyła się gromkim okrzykiem „Chwała Bohaterom”.

Trzecim punktem i chyba najbardziej wyczekiwanym była pokaz transparentów oraz flag patriotycznych zawieszonych na murach sanktuarium. Specjalnie na tę okazję kibice Jagiellonii Białystok przygotowali oprawę składająca się z wielkiej flagi Polski, na której znajdowały się twarze Poznańskiej Piątki oraz znak Narodowych Sił Zbrojnych.
Całość była uzupełniona hasłem „Panie Boże Wszechmogący – daj nam siły i moc wytrwania w walce o POLSKĘ, której poświęcamy nasze życie”. Kulminacyjnym momentem było odpalenie setki rac, co zrobiło bardzo duże wrażenie i złapało za serca. W trakcie odśpiewany został cały Mazurek Dąbrowskiego.

Czwartym a zarazem kończącym tegoroczna pielgrzymkę punktem była projekcja filmu „Po drugiej stronie życia”. Niestety, ekipa pociągowa musiała udać się na dworzec, bo niedługo później odjeżdżał pociąg w kierunku Głogowa.
Trzeba zaznaczyć, ze podczas prezentacji panował 20-stopniowy mróz. Co do ekip, które tego dnia odwiedziły Jasna Górę – nie ma sensu pisać i wymieniać każdej z osobna. Były to bardzo zróżnicowane wiekowo oraz ilościowo grupy. Do Częstochowy przyjechali fani praktycznie z każdego regionu Polski.

Za rok kolejna pielgrzymka – jubileuszowa. Z tej okazji zostali zaproszeni wszyscy dotychczasowi goście, którzy brali udział, więc warto odwiedzić Jasną Górę w przyszłym roku i pokazać, że są w Głogowie ludzie, którzy chcą, by Chrobry coś znaczył na mapie kibicowskiej Polski.

Przygotował: G.

[light-gallery id=”72″]

Komentarze

  • #1 glogowianin81, 12.01.2017, godz.14:15 Edytuj

    w tym roku ogólnie chyba słabsza pielgrzymka ciekawe jaki będzie jubileusz za rok..
  • #2 FAN, 12.01.2017, godz.13:47 Edytuj

    Brawo chłopy! Szacunek dla tych którzy pojechali. Widzimy się na wiosnę!

Dodaj komentarz

escort mersin